Materiał Partnera

Cechy dobrego systemu rynnowego

Cechy dobrego systemu rynnowego

Dobór i prawidłowy montaż systemu rynnowego to gwarancja skutecznego odprowadzania wody deszczowej oraz topniejącego śniegu. Rynny są nieodłącznym elementem każdego dachu, niezależnie od tego czy jest to dach domu jednorodzinnego, wielopiętrowego bloku czy zabytkowego gmachu użyteczności publicznej. W naszych warunkach atmosferycznych bez rynien ani rusz.

Bezpieczeństwo domu i domowników

Solidny system rynnowy to podstawa prawidłowego funkcjonowania dachu. Rynny słabej jakości lub źle zamontowane, to prosta droga do problemów z bezpieczeństwem całego pokrycia dachowego i zalania ścian budynku, co mogłoby grozić zawilgoceniem piwnic i fundamentów, a także odpadaniem tynku.

System rynnowy składa się przede wszystkim z rynien i rur spustowych oraz łączących je narożników, łączników, kolanek, trójników oraz obejm, które służą do montażu rynien spustowych do ścian budynków. W dobrych systemach rynnowych poszczególne elementy są idealnie do siebie dopasowane oraz spójne kolorystycznie.

Rynny mogą mieć przekrój owalny, okrągły lub prostokątny. Niektóre wyróżniają się wewnętrznie wywiniętą krawędzią, dzięki czemu odprowadzanie wody deszczowej jest możliwe nawet podczas intensywnych opadów, bez jej przelewania się przez krawędzie. Inne mają pogłębiony profil rynnowy, dzięki czemu również bardzo wydajnie odprowadzają wodę, nawet podczas wielkiego deszczu. Ich ujścia mogą znajdować się nad kratką kanalizacyjną lub specjalnym zbiornikiem na deszczówkę.

Wybór materiałów

Materiał, z którego wykonane są rynny powinien być trwały i odporny na zniszczenia czy odkształcenia. Są to przecież elementy, które przez cały rok narażone są na negatywne działanie czynników atmosferycznych: słońca, wilgoci, wiatru i mrozu. Popularne są rynny stalowe powlekane, ocynkowane oraz zabezpieczone powłoką z trwałych substancji organicznych. Dzięki temu rynny są nie tylko odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, ale również mają śliską strukturę, dzięki czemu nie osadzają się na nich zanieczyszczenia. Świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku starych, tradycyjnych dachów. Jak mówi ekspert z firmy Pimar z Poznania:

­– Pokrycia z blachy miedzianej czy tytanowej, szczególnie popularne w starszym, zabytkowym budownictwie, doskonale uzupełnią konstrukcje rynnowe z tytanu, cynku czy miedzi.

Równie popularnym materiałem do wytwarzania systemów rynnowych jest polichlorek winylu. Jest on oczywiście wzmocniony substancjami ochronnymi, które zwiększają wytrzymałość PVC na obciążenia mechaniczne oraz negatywne skutki promieniowania UV.

Decydując o montażu systemu rynnowego z pewnością warto wybrać firmę, która oferuje kompletne systemy rynnowe, a sam montaż również zlecić fachowcom.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz