Artykuł sponsorowany

Cechy dobrego fotografa ślubnego

Cechy dobrego fotografa ślubnego

Planowanie uroczystości ślubnych wiąże się z wieloma wyborami, w tym z podjęciem decyzji o zatrudnieniu odpowiedniego fotografa ślubnego. Zdjęcia będą zapisem wielu uczuć i emocji, gestów i sytuacji, dlatego powinny być utrwalone w odpowiedniej chwili i scenerii. Kiedy rozejdą się goście weselni pozostaną tylko zdjęcia, a na nich – przypomnienie tamtego czasu i atmosfery. To dzięki umiejętnościom fotografa wracają wspomnienia…

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?

Podstawowym kryterium, lecz nie jedynym, w wyborze odpowiedniego fotografa ślubnego powinna być znajomość jego bądź jej wcześniejszych prac fotograficznych. Każdy zawodowiec powinien dysponować profesjonalnie przygotowanym portfolio, które z zasady jest udostępniane na jego stronie internetowej. Portfolio zawiera próbkę prac, które zostały wykonane dla wielu różnych klientów w ostatnich latach. Z reguły prezentuje ono zlecenia najlepsze, wykonane w różnych technikach fotograficznych i na różnorodne tematy. Jego celem jest więc wszechstronna prezentacja warsztatu fotografa. Przeglądając port folio, można ocenić zatem jakość prac, umiejętności warsztatowe fotografa i zarazem jego doświadczenie.

Jakie są cechy dobrego fotografa ślubnego?

Wśród wielu cech, jakie powinien posiadać dobry fotograf ślubny, można wymienić kilka, bardzo podstawowych, ale zarazem niezbędnych.

  •  Pasja do fotografii – fotografa musi cechować zainteresowanie tym, co robi; co więcej, musi to być zainteresowanie ponadprzeciętne, a więc miłość do fotografii, z której rodzi się powołanie do tego zawodu. Inaczej fotograf będzie jednym z wielu adeptów fotografii, być może z doskonałą wiedzą o jej tajnikach i z dużymi umiejętnościami, ale bez pasji nigdy nie wyróżni się z tłumu innych fotografów. Pasja w sposób naturalny i spontaniczny motywuje chęć rozwoju, doskonalenie się, kreatywność. Bez niej fotograf będzie tylko rzemieślnikiem w swoim fachu, niezdolnym do tego, aby twórczo przekraczać różne ograniczenia i rozwiązywać trudności.
  • Profesjonalizm – wiedza i umiejętności w zakresie fotografii, których połączenie stanowi o znakomitym warsztacie fotografa. Bardzo często potwierdzeniem profesjonalizmu jest bogate portfolio prezentujące różnorodność zrealizowanych projektów. Także umiejętność prezentacji własnych prac w portfolio jest jednym z wyznaczników profesjonalizmu. Inne podstawowe wyznaczniki to: profesjonalny sprzęt fotograficzny i akcesoria oraz studio i jego wyposażenie. W skład warsztatu fotograficznego wchodzą też – może mniej oczywiste, ale również istotne cechy profesjonalizmu – podejście do klienta i kontakt z nim.
  • Doświadczenie – w przypadku fotografii ślubnej wieloletnia praktyka wpływa znacząco na jakość zdjęć, niezależnie od tego, czy są to portrety małżonków albo reportaż ślubny. Doświadczony fotograf potrafi się łatwo odnaleźć w tłumie gości weselnych – wie, w jakim powinien być miejscu, jaką przyjąć pozycję, jak uchwycić najlepsze kadry. Potrafi też umiejętnie zarządzać czasem, kiedy wszystko dzieje się szybko i każdy jest w ruchu. Doświadczenie to umiejętność twórczego dostosowania się do specyficznych warunków, w jakich odbywają się przyjęcia ślubne – szczególnie, że warunki te są kształtowane przez ludzkie emocje i uczucia. A te ostatnie kadruje się najtrudniej, jeśli fotograf robi to po raz pierwszy.
  • Talent i kreatywność – obie cechy stanowią bardzo ważne uzupełnienie fotograficznego warsztatu (wiedza i umiejętności oraz doświadczenie). Talent i kreatywność to dwie cechy, które się przenikają i trudno je rozdzielić, dlatego występują w połączeniu. Są trudne do jednoznacznego zdefiniowania i bardzo często odnoszą się do rzadkiej umiejętności robienia zdjęć o niepowtarzalnych walorach estetycznych. Talent i kreatywność składają się więc na określony styl fotografowania, którego nie da się naśladować, bo jest niepodrabialny. Tak jak każdy ma odręczny styl pisania, który jest wyjątkowy i różny od innych stylów, tak też fotograf powinien cechować się unikalnym stylem fotografowania. To sprawia, że zdjęcia wyróżniają się spośród zdjęć innych fotografów. Mocno zapadają w pamięć, często się do nich wraca, są wiernym zapisem emocji, uczuć, gestów i sytuacji. I potrafią ponownie wzbudzić te same uczucia i emocje, które były obecne w chwili, w jakiej kiedyś zostały zatrzymane w kadrze fotograficznym.
  • Umiejętność pracy z ludźmi – fotografia ślubna wymaga siłą rzeczy pracy nie tylko ze sprzętem fotograficznym, ale przede wszystkim z ludźmi. Dlatego dobry fotograf musi być otwarty na kontakt z innymi ludźmi. Innymi słowy, nie może przed nimi uciekać albo kryć się. Nie może też popadać w przeciwną skrajność, a więc narzucać swojej obecności i całkowicie ignorować potrzeby i pomysły ludzi, z którymi i dla których pracuje.

Fotografia ślubna – Anna Suchocka specjalizuje się w różnych rodzajach fotografii ślubnej, w tym m.in. sesje narzeczeńskie, zdjęcia przygotowań do ślubu, sesje portretowe lub reportaż ślubny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz