Materiał Partnera

Cechy dobrego blatu kuchennego

Cechy dobrego blatu kuchennego

Chociaż oglądając blaty kuchenne, zwracamy uwagę głównie na ich wygląd, to podczas wyboru warto mieć na uwadze, że ich przeznaczeniem nie jest tylko zdobienie pomieszczenia. Często są intensywnie użytkowaną przestrzenią roboczą, która narażona jest na działanie wielu niszczących czynników takich jak wilgoć, wysoka temperatura i tłuszcz. Jaki blat kuchenny warto wybrać? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i czy dobrym wyborem będą np. blaty kuchenne laminowane, kamienne, z drewna lub granitu.

Rodzaje blatów kuchennych – jakie sprawdzają się najlepiej?

Wybór blatów kuchennych jest ogromny. Do dyspozycji są tanie blaty wykonane z laminowanej płyty wiórowej, blaty drewniane, blaty kamienne, a nawet blaty betonowe. Na który z nich warto się zdecydować? To zależy od stylu aranżacji przestrzeni, posiadanego budżetu oraz tego, z jaką intensywnością chce się korzystać z przestrzeni roboczej w kuchni.

Biorąc pod uwagę aspekt praktyczny oraz walory dekoracyjne najlepszym wyborem okazują się kamienne blaty kuchenne, gdyż gwarantują bezproblemowe oraz długoletnie użytkowanie. Wyjątkowo chętnie stosowanym w kuchni rodzajem kamienia naturalnego jest granit, który cechuje nie tylko odporność na kuchenne warunki oraz kreatywność każdego kucharza, ale także zarysowania.

- Kamień naturalny idealnie sprawdza się podczas aranżacji wnętrz w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Może być zastosowany w kuchni oraz w łazience, czyli w pomieszczeniach, w których panują dość trudne warunki ze względu na duże zawilgocenie. Kamienny blat to doskonała inwestycja na długie lata, która pozwoli wprowadzić do wnętrza wyjątkowy klimat oraz nada mu eleganckiego, ponadczasowego charakteru – wyjaśnia ekspert z firmy Arkam z Krakowa.

Jakie inne cechy powinien posiadać idealny blat do kuchni?

Dla wielu osób najważniejszą cechą blatu kuchennego jest jego wygląd, który w ogromnej mierze wpływa na estetykę pomieszczenia. Równie ważna jest jednak trwałość materiału, z którego został wykonany oraz łatwość czyszczenia i pielęgnacji. Blat kuchenny powinien być także odporny na działanie wilgoci, wysoką temperaturę oraz substancje o kwaśnym pH i wyjątkowo trudny do usunięcia tłuszcz.

Dobry blat kuchenny powinien zachwycać idealnym wyglądem pomimo długoletniego i intensywnego użytkowania, dlatego nie warto decydować się na tanie blaty laminowane, które szybko się odkształcają, chłoną wodę, przez co może rozwiać się w ich wnętrzu pleśń, a także nie są odporne na powstawanie plam i zarysowań. Nawet wysokiej jakości okleina nigdy nie zagwarantuje takiego efektu dekoracyjnego, jak naturalny granit lub marmur, które doskonale komponują się zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną aranżacją.- do usunięcia ten kawałek dot laminowanych. Skupmy się na pozytywnych aspektach kamiennych blatów, a nie na dyskredytowaniu laminatów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz