Artykuł sponsorowany

Cechy dobrego biura rachunkowego

Cechy dobrego biura rachunkowego

Samodzielne prowadzenie księgowości nie należy do prostych zadań. Skomplikowane zagadnienia podatkowe, częste zmiany przepisów, a w szczególności problemy z ich interpretacją sprawiają, że większość przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług biura podatkowego. Nawet ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe?

Najważniejsze cechy dobrego biura rachunkowego to: kompetentni księgowi, poufność i dbałość o bezpieczeństwo interesów klienta, pozytywne opinie, otwarte warunki współpracy oraz adekwatne ceny usług.

Kompetencje

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Kancelarii Finansowo-Rachunkowej Eurofinanse z Żywca: Osoba, która prowadzi biuro rachunkowe powinna posiadać imienny certyfikat, wydawany przez Ministra Finansów, który potwierdza jej przygotowanie do wykonywania zawodu. Mianowicie ukończenie wyższych studiów kierunkowych lub zdanie państwowego egzaminu. Jej pozostali pracownicy powinni spełniać takie same wymogi edukacyjne.

Dodatkowo można sprawdzić, czy biuro jest członkiem organizacji, która narzuca standardy pracy, określa etykę zawodową księgowych oraz czuwa nad jakością ich usług. W naszym kraju takimi organizacjami są: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i Centrum Informacji Księgowej.

 Poufność i bezpieczeństwo

Poufność i tajemnica służbowa są standardem w działalności dobrego biura rachunkowego. Biuro ma także obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Im wyższa wysokość polisy OC, tym większa szansa dla klienta na ewentualną egzekucję pełnej rekompensaty w przypadku szkody powstałej z winy księgowego. Natomiast brak polisy OC w sytuacji nieprawidłowości w rozliczeniach, popełnionych przez księgowego, oznacza dla nas zapłacenie kary skarbowej nałożonej przez urząd. Można później dochodzić sprawiedliwości w sądzie, niemniej jednak wiąże się to najczęściej z długim i żmudnym procesem. Kolejną istotną cechą dobrego biura rachunkowego jest dbałość o bezpieczeństwo danych klientów. Warto więc sprawdzić, jak biuro chroni powierzone im dane, czy przechowuje je na serwerze zabezpieczonej serwerowni i czy dodatkowo regularnie wykonuje kopie bezpieczeństwa. Wówczas możemy mieć pewność, że nasze dane będą bezpieczne, nawet jeśli biurowe komputery ulegną uszkodzeniu

Referencje

Zadowolenie wśród obecnych klientów biura, to najlepsza rekomendacja. Obecnie opinie coraz częściej można znaleźć na stronie samego biura. Warto jednak zwrócić uwagę, czy są one imiennie podpisane bądź czy znajduje się pod nimi nazwa konkretnej firmy. Wówczas możemy mieć pewność, że opinia jest prawdziwa. Innym sposobem jest wyszukiwanie opinii w internecie, dużo osób dzieli się swoim doświadczeniem ze współpracy z różnymi firmami. Na koniec zostaje stary i dobry sposób – z ust do ust. Zasięgnij języka wśród znajomych i rodziny. Nawet jeśli sami nie prowadzą działalności czy nie korzystają z usług księgowych, mogli słyszeć o dobrym i zaufanym biurze rachunkowym.

Warunki współpracy

Warto dowiedzieć się od biura, w jaki sposób i kiedy informuje o przypadających na dany miesiąc podatkach i opłatach składek ZUS oraz jaki jest termin składania dokumentów i czy są ewentualne konsekwencje finansowe w razie ich przekroczenia. Przed podjęciem współpracy z biurem rachunkowym warto również dopytać o to, w jakich godzinach można liczyć na wsparcie księgowych. Czy tylko w godzinach urzędowania, czy także poza nimi. Zdarzają się bowiem sytuacje kryzysowe i dobrze jest mieć pewność, że w takich momentach możemy polegać na fachowym wsparciu. Warto także przyjrzeć się usługom dodatkowym, oferowanym przez biuro takim jak współpraca z doradcami ubezpieczeniowymi czy pośrednikami w obrocie nieruchomościami oraz przekształcenia firm i aporty. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć kierunek rozwoju firmy czy zwiększenia własnych potrzeb. Dobrze jest mieć możliwość rozszerzania usług biura rachunkowego w dowolnym momencie.

Cena za usługi

Koszt miesięcznej obsługi jest ważnym kryterium wyboru biura księgowego. Nie powinien być jednak najważniejszym. Tanie biura ograniczają bowiem często swoją odpowiedzialność w kwestiach spornych, a także pobierają liczne opłaty za usługi dodatkowe. Dobre biuro rachunkowe cechuje adekwatny cennik – jakość usługi i jej kompleksowość powinny być proporcjonalne w stosunku do jej kosztu. Warto więc przeanalizować i porównać cenniki różnych biur mając właśnie te kryteria na uwadze.

Podsumowując, dobre biuro rachunkowe to takie, z którym współpraca opiera się na zaufaniu, otwartości i profesjonalizmie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz