Cechy dobrego architekta

Decydując się na budowę domu, biura czy ogrodu, mamy do wyboru zakup gotowego projektu lub też stworzenie indywidualnego, oryginalnego rozwiązania architektonicznego. Szczególnie w tym drugim przypadku warto skorzystać z usług kompetentnego i doświadczonego architekta. W tym celu należy najpierw przed podjęciem współpracy z konkretną pracownią projektową, dowiedzieć się, co właściwie cechuje dobrego fachowca w tej dziedzinie.
Wysokie kwalifikacje
Przede wszystkim, dobry architekt powinien posiadać niezbędne kwalifikacje oraz wykształcenie kierunkowe poparte dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia, a także doświadczeniem. Jak wiemy teoria, to nie wszystko, bowiem bardzo dużo uczymy się właśnie w praktyce, a także nabywamy wtedy innych ważnych umiejętności, takich jak umiejętność rozmowy z klientami, analityczne myślenie, organizacja czy praktyczne i skuteczne strategie działania w konkretnych sytuacjach oraz umiejętność sprostania trudnym i wymagającym realizacjom.
Dobry kontakt z klientem
Dobry architekt powinien umieć wykazać nam w jasny sposób ewentualne błędy w założeniach oraz umieć odpowiednio wychwycić i zrealizować na projekcie naszą koncepcję, a także udzielić nam dobrej rady i klarownych wyjaśnień. To wszystko powinno odbywać się w komfortowej i szczerej atmosferze, bez narzucania nam swoich pomysłów, ale także bez nieszczerego milczenia wobec naszych błędnych założeń. Obie te skrajne postawy architekta mogą bardzo źle zaoowocować.
Właściwy styl
Każdy architekt ma swój indywidualny styl pracy, który nie każdemu klientowi musi odpowiadać. Jedni fachowcy obstają na przykład za tradycyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi, inni wolą tworzyć nowoczesne projekty. Tutaj pierwsze skrzypce grają więc nasze indywidualne preferencje, do których dostosowujemy następnie styl architekta.
Pozostałe istotne cechy
Do pozostałych, aczkolwiek ważnych cech dobrego architekta należą:
- sumienność - w pracy architekta nie ma miejsca na błędy, ponieważ nawet najmniejsza usterka może mieć kolosalne znaczenie dla ogółu projektu
- odpowiedzialność - dobry projekt to nie tylko estetyka, ale i solidność wykonania, za którą idzie bezpieczeństwo
- kreatywność.
Jak poznać dobrego architekta?
Po pierwsze, powinniśmy przejrzeć i porównać co najmniej kilka ofert różnych firm w Internecie oraz poczytać opinie o nich na przykład na forach internetowych, a także przejrzeć dokładnie ofertę oraz portfolio firmy zamieszczoną na jej stronie internetowej. Pracownia projektowa DN Architekci, oferuje usługi najwyższej jakości, bowiem posiadają oni wszystkie wymienione w niniejszym artykule cechy dobrych architektów.