Artykuł sponsorowany

Całosezonowy domek letniskowy jest możliwy do wykonania

Całosezonowy domek letniskowy jest możliwy do wykonania

Decydując się na postawienie domku letniskowego, warto przeanalizować, czy chcemy go wykorzystywać wyłącznie latem przy okazji wakacyjnego urlopu, czy może również w trakcie ferii zimowych. Oczywiście najmniej kosztowna jest pierwsza opcja, natomiast na popularności zyskują całoroczne domki urlopowe, do których jeździmy, by odpocząć od codziennego pędu. Jak w takim razie rozwiązać problem ogrzewania takiego budynku?

Ekologia wzorem Skandynawii

Najczęściej wykorzystywanym do budowy domków całorocznych materiałów jest oczywiście drewno. Surowiec najbliższy naturze, ekologiczny, biodegradowalny i zdrowy. Niestety jest też łatwopalny. Wystarczy drobne zaprószenie ognia, by cała konstrukcja zniknęła w płomieniach. O tak czarnym scenariuszu nie myślą jednak nasi sąsiedzi z drugiej strony Bałtyku. Nie dość, że swoje domy i domki dosyć często budują z drewna, to na dodatek najczęściej właśnie drewnem je ogrzewają. Jak tłumaczą, jest to surowiec ekologiczny – przy spalaniu uwalnia tyle samo lub nawet mniej dwutlenku węgla, ile pochłonęło za swojego życia. Dodatkowo popiół użyźnia glebę, w której bez większego problemu mogą wyrosnąć kolejne drzewa. Bilans energetyczny w takim przypadku wypada korzystnie, a patrząc na statystyki zalesienia Szwecji, Norwegii czy Finlandii, widać wyraźnie, że lasów przybywa. Dodatkowo zachowana jest też czystość powietrza, ponieważ drewno spala się w zaprojektowanych do tego kominkach.

Słoneczna ofensywa

Trudno jest nie pomyśleć o tak oczywistym źródle energii, jakim jest światło słoneczne. Taniejące i zyskujące na wydajności panele słoneczne i fotowoltaiczne stają się szansą na najczystszą z dostępnych obecnie form pozyskania energii. Jeśli tylko ktoś posiada odpowiedniej wielkości działkę, może na niej umieścić dość paneli, by domek urlopowy był praktycznie niezależny energetycznie i cieplnie.

Ponadczasowa klasyka

Jednakowoż najstabilniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest kominek, który dziś może pełnić nie tylko funkcję grzewczą, ale również estetyczną. Projektanci prześcigają się na najwymyślniejsze wizje kominka. W większości wypadków polecamy sprawdzone rozwiązania. Przykładowo kominek z płaszczem wodnym to znakomity pomysł na ogrzanie domku urlopowego. Zapach drewna cudownie pasuje do klimatu jesieni i zimy – mówi Marzenia Kolanus z firmy Koma Project. Domek letniskowy nie musi być tylko na lato. Można w nim spędzić miłe chwile również zimą, czy to przy zapachu palonego drewna, czy też w pełni ekologicznie, dzięki energii słońca.
Opracowanie:
Radomsko, Torowa 91
tel. 500 188 552
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz