Materiał Partnera

Bukiety kwiatowe na różne okazje

Bukiety kwiatowe na różne okazje

Wszyscy chcemy, by wyjątkowe okazje w naszym życiu miały tę szczególną oprawę. Świętujemy narodziny dziecka, chrzciny, ślub, ale także urodziny, imieniny, czy innego rodzaju rocznice. I bardzo często tej uroczystej oprawie wydarzeń towarzyszą kwiaty. Jakie kompozycje kwiatowe sprawdzą się przy różnych okazjach? Poznaj nasze propozycje!

Zasady łączenia kwiatów w bukiety

Kwiaty są tak różnorodne, że niemal na każdą okazję można znaleźć kwiat, który doskonale wpisze się w jej atmosferę swoją barwą, formą, czy przypisanym tradycją znaczeniem. Okazały bukiet czerwonych róż powie więcej o miłości, niż tysiąc słów, a skromny goździk z okazji dnia kobiet wzruszy niejedną koleżankę z pracy. Wręczając mamie czy teściowej gerbery lub frezje z okazji imienin, z pewnością wywołamy uśmiech i ciepło w sercu.

Florystyka to specyficzna dziedzina sztuk plastycznych – tutaj materiałem są żywe rośliny, które cechuje różna trwałość i wzajemne zależności. Kompozycje kwiatowe ulegają także modom, które zmieniają się z czasem. Florysta stara się je dopasować do okazji, gustu klienta, czy charakteru wnętrza, w którym się znajdą. Czego innego potrzeba do przygotowania bukietu ślubnego, a inaczej należy podejść do dekoracji sali weselnej. Istotna jest znajomość zasad układania kwiatów, łączenia ze sobą gatunków o większych i mniejszych kwiatostanach, dopasowania formy kwiatów do formy wiązanki.

Jakie formy bukietów są najczęściej stosowane?

Do najczęściej stosowanych form kompozycji kwiatowych należą figury i bryły geometryczne. Mogą to być figury proste jak koła, trójkąty czy prostokąty, albo bardziej skomplikowane jak gwiazda, krzyż albo serce. Bryły przestrzenne oparte są na kuli, prostopadłościanach, graniastosłupach lub stożkach. Niektóre z nich niosą ze sobą bardzo konkretną symbolikę, na przykład forma serca symbolizuje miłość, więc bukiety z okazji walentynek, lub oświadczyn często przyjmują taki kształt. Symbol krzyża z kolei związany jest z wydarzeniami religijnymi.

Kształt kuli lub koła jest najbardziej uniwersalny. Przy tym zamknięty kształt wywołuje wrażenie łagodności i spokoju. Zdaniem florystki z Kwiaciarni Wenta, jest to forma, którą łatwo połączyć z innymi formami, jest przy tym symbolem odradzania się, odnawiania, nieskończoności i Słońca. Formy trójkątne czy stożkowe mają za to zdecydowany kierunek w przestrzeni, co jest wykorzystywane w kompozycjach symbolizujących potęgę, siłę, a także równowagę. Aby mogły być w pełni docenione potrzebują nieco przestrzeni. Prostokąty i prostopadłościany z kolei są odzwierciedleniem stabilności i spokoju, ale z powodu sztywności kompozycji nie są często stosowane we florystyce.

Jak sprawić, by bukiet długo utrzymał świeżość?

Bukiety kwiatowe z żywych kwiatów mają to do siebie, że nie są wieczne. Istnieją jednak sposoby, by przedłużyć ich trwałość. Dobierając kwiaty na bukiet warto wybierać takie, które nie są jeszcze całkiem rozwinięte, ale nie są to już pączki. Kwiaty należy ciąć ostrym nożem lub nożycami. Na długości około jednej trzeciej łodygi od dołu należy oczyścić ją z liści i bocznych pędów.

Gotowy bukiet powinien być przechowywany w czystym wazonie, w świeżej, czystej wodzie. Dobrym sposobem jest skośne ścięcie łodygi, które umożliwia większe pobieranie wody. Warto też stosować preparaty rozpuszczalne w wodzie, które przedłużają żywotność kwiatów ciętych. Dobrze jest też przechowywać kwiaty w niezbyt ciepłych pomieszczeniach, bo w lekkim chłodzie zachowują one swój piękny wygląd nieco dłużej.

Opracowanie:
Oświęcim, ks. Staszica 1-11
tel. 33 842 06 35
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz