Artykuł sponsorowany

Bukiet ślubny. Jak wybrać? Co zrobić z nim po weselu?

Bukiet ślubny. Jak wybrać? Co zrobić z nim po weselu?

Wiązanka ślubna w dłoniach panny Młodej zmierzającej do ołtarza to element obowiązkowy, bez którego ciężko wyobrazić sobie ten piękny dzień. Bukiety ślubne to wspaniała ozdoba, która dopełnia strój i sprawia, że ślubna kreacja nabiera wyjątkowego charakteru. Jednak nie zawsze tak było, a bukiet ślubny pełnił znacznie większą rolę, niż teraz.

Po co Pannie Młodej bukiet ślubny?

Obecnie wiązanka na ślub to element dekoracyjny, który przede wszystkim stanowi ozdobę, bez której żadna ceremonia zaślubin nie może się odbyć. Jednak jeszcze do niedawna, bukiety nie były obowiązkowym elementem ślubowania. Tradycyjnie rośliny używane podczas ślubów pełnił dodatkowe funkcje. Przede wszystkim miały symbolizować dobrobyt i przynosić domostwu szczęście – bukiety z traw i kłosów zboża trzymały w dłoniach starożytne Rzymianki. Celtowie z kolei tworzyli szarfy z bluszczu, wrzosów i ostu, którymi dekorowano ślubujących. Wedle wierzeń celtyckich, mocny zapach roślin miał odstraszać złe moce. Mimo, że wiązanki ślubne pojawiały się w wielu tradycjach, to w okresie średniowiecza zwyczaj ten zarzucono. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku zwyczaj ten na powrót rozgościł się w ślubnym ceremoniale i jest obecny po dziś dzień. Nie zanosi się również na rychły koniec tej tradycji, a kwiaciarnie, jak Magnolia z Ostrzeszowa cieszą się na liczne zamówienia.

Jaki bukiet ślubny wybrać?

Zadanie, które stoi przed Panną Młodą jest niełatwe. Wybór bukietu ślubnego jest uzależniony do wielu czynników, które zaczynają się na kolorze sukni, a kończą na kształcie figury. Nie ma wątpliwości, że jest to ważna decyzja – podczas ślubu oczy wszystkich będą zwrócone na Parze Młodej, a biała suknia i bukiet z pewnością przyciągnął większość uwagi. A więc, na co zwrócić uwagę wybierając bukiet?

  • Symbolika barw – najczęściej wybierane są kwiaty w bieli, jednak coraz częściej pojawiają się pastele, a także radosne, żywe barwy kwiatów polnych i ziół; warto unikać koloru żółtego, który symbolizuje zazdrość.
  • Dopasowanie do sukni – kolor, krój, a także charakter sukni ślubnej wymaga odmiennej oprawy; proste i minimalistyczne bukiety pasują do klasycznych, stonowanych sukienek, koronkowe, zwiewne kreacje w stylu boho świetnie uzupełni bukiet z kwiatów polnych lub bukiet asymetryczny z dużą ilością traw i zielonych liści;
  • Zgodny z motywem przewodnim użytych dekoracji np. gałązki eukaliptusa, kwiaty w dominującym kolorze znajdującym się na zaproszeni.
  • Pora roku – wynika to z dostępności poszczególnych gatunków roślin.
  • Upodobania Panny Młodej – w końcu bukiet ma trafić w gust głównej zainteresowanej!

Wybierając odpowiedni bukiet najlepiej zaufać doświadczonym florystom, którzy w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie pomogą dobrać idealną wiązankę na ślub. Dobra kwiaciarnia to podstawa, więc warto podpytać znajomych gdzie zamawiali dekoracje z kwiatów na wesele. Kiedy już znajdziemy odpowiedni adres, wybierając się do kwiaciarni dobrze jest zabrać ze sobą zdjęcia sukienki, biżuterię ślubną oraz wszelkie zebrane materiały odnośnie dekoracji. Przydatnym gadżetem ułatwiającym rozmowy z florystką, jest moodboard, czyli tablica inspiracji, która ujmuje w kolorach i nastrojowych zdjęciach, jaką atmosferę chcemy uzyskać na ślubie i weselu.

Bukiet ślubny po weselu…

Wokół bukietu ślubnego krąży wiele przesądów i zwyczajów. Najczęściej nie ma problemu z bukietem, bo podczas oczepin bukiet przechodzi w nowe ręce, dzięki anglosaskiej tradycji rzucania bukietem przez pannę młodą. Można go również podarować świadkowej – to ładny gest symbolizujący wdzięczność za pomoc. Istnieje również tradycja, wedle której, bukiety ślubne, które nie znalazły nowej właścicielki zostają ceremonialnie spalone lub ususzone. Zachowanie bukietu w formie suszonej wiąże się jedna z przesądem, jakoby miały one sprawdzić pecha na nowożeńców w postaci „uschniętej” miłości. Wielu może również nie przekonywać konieczność przechowywania takiego ususzonego bukietu, który będzie zajmował miejsce w domu i zbierał kurz. Chyba, że podejdziemy do tego kreatywnie – zatapiając ususzone płatki we własnoręcznie wykonanej świecy lub w formie obrazu. Niektórzy łączą dwa zwyczaje i suszą bukiet do pierwszej rocznicy ślubu i dopiero wtedy go spalają. Wiele par decyduje się na złożenie bukiety na grobie bliskiej osoby lub pozostawienie go na ołtarzu, jako symboliczne ofiarowanie Matce Boskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz