Artykuł sponsorowany

Budujemy ogród zimowy!

Budujemy ogród zimowy!

Wiosna i lato kojarzą się z relaksem w ogrodzie, wśród zieleni i kwiatów. Niestety polski klimat nie pozwala na tę przyjemność przez cały rok, a niskie temperatury i deszcz uniemożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Odpowiedzią na to coraz częściej staje się ogród zimowy, czyli namiastka prawdziwego ogrodu w chłodniejszych miesiącach. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Czym jest ogród zimowy?

W ujęciu klasycznym ogrodem zimowym nazywamy miejsce, w którym w okresie chłodnym egzotyczne rośliny mają doskonałe warunki do zimowania. Wiosną i latem pomieszczenie to wykorzystuje się jako miejsce wypoczynku wśród kwiatów. Zazwyczaj nie ma tam ogrzewania, a żeby utrzymać odpowiednią temperaturę w chłodnych miesiącach, wystarczy niewielki grzejnik elektryczny. Coraz częściej jednak funkcje ogrodu zimowego poszerzają się i bywa on wykorzystywany jako całoroczne pomieszczenie mieszkalne.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można wyróżnić dwa typy ogrodów zimowych:

  • nieogrzewane, które są dobudowane do budynku i stanowią oddzielną jego część,

  • ogrzewane, stanowiące powiększenie przestrzeni mieszkalnej, mogą być połączone z budynkiem lub niezależne od niego.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Pierwszym etapem budowy ogrodu jest wybór jego lokalizacji, czyli strony, w którą będzie zwrócony. Decyzja będzie tu uzależniona głównie od oczekiwań oraz sposobu, w jaki wykorzystywane będzie pomieszczenie. Jakie zalety mają poszczególne strony?

  • wschód – ze względu na niezbyt intensywne nasłonecznienie w godzinach popołudniowych jest to lokalizacja odpowiednia dla biura, pracowni, a także jadalni,

  • południe – tutaj mamy do czynienia z mocnym nasłonecznieniem w zasadzie przez cały dzień, dlatego też niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna oraz wentylacja,

  • północ – przez cały dzień niezbyt silne, równomierne oświetlenie, dzięki czemu możliwe jest zaaranżowanie pracowni,

  • zachód – latem strona zachodnia narażona jest na duże nasłonecznienie i wysokie temperatury, stąd też konieczna jest wentylacja; zimą nasłonecznienie jest niewielkie.

Budowa ogrodu zimowego

Warto pamiętać, że stworzenie ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę. Często firma zajmująca się inwestycją bierze tę kwestię na siebie, a nam pozostaje zdecydowanie, jak ogród ma wyglądać. Pionowe ściany można w dowolny sposób dzielić, istnieje także wedle potrzeb możliwość wstawienia okien i drzwi. Firma Nowmar, która zajmuje się budową ogrodów zimowych, stosuje nowoczesne rozwiązania systemowe. Dzięki temu wybór form, kształtów i kolorów dla przyszłego ogrodu jest niezwykle bogaty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz