Artykuł sponsorowany

Budowa więźby dachowej – rodzaje i charakterystyka

Budowa więźby dachowej – rodzaje i charakterystyka

O tym, jaką więźbę dachową należy wybrać dla danego budynku, decyduje w równej mierze kształt planowanego dachu, jak i wymiary zewnętrzne budynku. Od tego, jaki rodzaj więźby dachowej wykonamy, zależy nie tylko ostateczny wygląd naszego domu, ale także możliwość wykorzystania przestrzeni na poddaszu. Dlatego warto poznać najbardziej charakterystyczne cechy różnych rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych przy stawianiu dachów.

Jakie są rodzaje dachów i konstrukcji dachowych?

Architekci, konstruktorzy i wykonawcy dachów posługują się różnymi terminami fachowymi, gdy opisują dachy. Warto te terminy poznać, by w trakcie budowy wiadomo było o czym wszyscy rozmawiają. Przede wszystkim rozróżniamy następujące kształty dachów:

  • dach dwuspadowy,
  • dach czterospadowy i jego szczególny przypadek – dach kopertowy,
  • dach mansardowy,
  • dach półszczytowy,
  • dach jednospadowy, czasem nazywany pulpitowym.

Dachy dwuspadowe o odpowiednio dużym kącie nachylenia połaci dachowych zapewniają dużo miejsca do wykorzystania na poddaszu. Bardziej korzystne od nich są tylko dachy mansardowe, ale nadają one też budynkowi bardziej masywny wygląd. Ale wpływ na możliwość zagospodarowania poddasza ma też rodzaj konstrukcji dachu, gdyż niektóre typy konstrukcji zabierają sporo miejsca. Najczęściej wykorzystywane konstrukcje dachów to:

  • więźba krokwiowa i krokwiowo-jętkowa,
  • więźba płatwiowa,
  • wiązary kratowe,
  • wieszary.

Wykonanie dachu wymaga wysokich kwalifikacji i dużo staranności od cieśli. Do przekrycia domów jednorodzinnych najbardziej polecane są proste konstrukcje dachowe, takie jak krokwiowa lub krokwiowo jętkowa, a przy dachach o większych rozpiętościach – więźba płatwiowa.

Zalety prostych i bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych

Projektując dach mamy do wyboru formę prostą, albo urozmaiconą lukarnami czy wieżyczkami. Jeśli chcemy zagospodarować poddasze, nie unikniemy jakiejś formy doświetlenia go. Mogą to być okna połaciowe, kontynuujące płaszczyznę nachylenia dachu, albo lukarny, które umożliwiają wstawienie zwykłych pionowych okien. O ile montaż okien dachowych jest dość prosty, to wykonanie więźby pod lukarnę komplikuje nieco więźbę. Fachowcy z firmy budowlanej Wandzel Dachy mają doświadczenie zarówno w stawianiu dachów prostych, jak i tych o bardziej skomplikowanych, wyszukanych formach. Najbardziej polecają dach krokwiowy, ze względu na brak konieczności stawiania słupów i dzięki temu zupełną dowolność w zagospodarowaniu poddasza. W tym najprostszym dachu pary krokwi zbiegają się w kalenicy, tworząc konstrukcję. W razie potrzeby można je oprzeć na podniesionych murach kolankowych, co pozwoli na uzyskanie większej powierzchni pomieszczeń. Jeśli rozpiętość dachu przekracza 6 metrów, stosuje się dodatkowy poziomy element – jętkę – w celu zmniejszenia ugięcia krokwi i usztywnienia całej konstrukcji. Jętki mogą być wykorzystane do oparcia na nich sufitu z płyt g-k, albo można je pozostawić widoczne. Odpowiednio zabezpieczone i pomalowane z pewnością dodadzą charakteru pomieszczeniom na poddaszu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz