Artykuł sponsorowany

Budowa stacji paliw. Jak się do niej przygotować?

Budowa stacji paliw. Jak się do niej przygotować?

Stacja paliw to z reguły dochodowy biznes, warto więc rozważyć jej budowę. Pomysł na taką inwestycję może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście trzeba się najpierw odpowiednio przygotować do całego przedsięwzięcia. Należy znaleźć dogodne miejsce jej lokalizacji, by zapewnić sobie opłacalne obroty. Co warto wiedzieć o inwestycji w budowę stacji paliw?

Niezbędne formalności

Przed wyborem miejsca lokalizacji stacji paliw, należy upewnić się, czy dostaniemy koncesję na obrót paliwami ciekłymi. Bez niej bowiem nie możemy dalej poprowadzić tej inwestycji. Otrzymać takie pozwolenie mogą osoby, które mieszkają lub mają siedzibę na terenie Unii Europejskiej, Konferencji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Poza tym, należy wykazać zdolności finansowe do otwarcia tego biznesu, a także zagwarantować, iż zatrudnimy osoby posiadające stosowne uprawnienia do tankowania gazu płynnego. Na otrzymanie koncesji czeka się od jednego do dwóch miesięcy, jej koszt to około 620 złotych. Koncesję wydaje się na okres od 10 do nawet 50 lat. Po otrzymaniu koncesji można przejść do wyboru lokalizacji stacji paliw – najlepiej przy ruchliwej drodze, dzięki czemu z pewnością zyskamy wielu klientów. Wybrana lokalizacja w planie zagospodarowania przestrzennego musi być miejscem, które pozwala zbudować na nim stację benzynową. Trzeba również wykonać projekt wykonawczy i przeprowadzić analizę oddziaływania stacji na środowisko.

Zakres prac budowlanych

Prace budowlane związane z powstawaniem stacji paliw muszą być wykonane zgodnie z projektem. Optymalnym rozwiązaniem będzie zlecenie im firmie specjalizującej się w budowie stacji paliw. Jej pracownicy posiadają stosowne doświadczenie i zapewnią sprawny przebieg budowy. Zaś podczas tworzenia projektu należy zastanowić się nad: liczbą dystrybutorów i ich rozmieszczeniem, wielkością pomieszczenia z kasą i sklepem, rozplanować usytuowanie pomieszczeń sanitarnych i miejsc parkingowych, a także dodatkowego wyposażenia, jak na przykład obecność stanowisk z odkurzaczem czy kompresorem. Ponadto, zakres prac budowlanych musi dotyczyć: instalacji kanalizacyjnej oraz zabezpieczającej przed wyciekiem paliw płynnych do gruntu i innych miejsc, system do kontrolowania stanu paliw ciekłych oraz systemu alarmujące o ich wycieku. Jak przed planowaniem prowadzenia każdej działalności gospodarczej, tak i tu trzeba przygotować również biznesplan inwestycji, by wszystko mieć pod kontrolą.

Decydując się na prowadzenie stacji paliw należy także przeprowadzić analizę konkurencji oraz szans i zagrożeń występujących w tej sferze działalności. PHU "POL-AND" zajmuje się budową stacji paliw, gwarantując przeprowadzenie prac budowlanych w profesjonalny sposób.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz