Artykuł sponsorowany

Budowa okna z PVC – dlaczego okna z PVC są tak szczelne?

Budowa okna z PVC – dlaczego okna z PVC są tak szczelne?

Okna, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane składają się z tych samych elementów. Najogólniej mówiąc jest to ościeżnica i skrzydło okienne, w którym zamontowana jest szyba. Dzięki takiej konstrukcji okno można otworzyć, wpuszczając do pomieszczenia świeże powietrze, albo szczelnie zamknąć, dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymuje się pożądana przez nas temperatura. Dlatego dobre okna powinny być szczelne. Co wpływa na szczelność okien z PCV?

Elementy konstrukcji okna PVC

Okna z PVC zbudowane są z kształtowników wykonanych z wysokoudarowego PVC-U. Ten skrót oznacza polichlorek winylu i jest to rodzaj tworzywa sztucznego, dlatego na okna z PVC często mówi się „okna plastikowe”. To, że tworzywo jest wysokoudarowe oznacza, że charakteryzuje się ono wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest po prostu twarde. Zastosowanie takiego materiału sprawia, że okna sprzedawane przez firmę Śliw-Plastbardzo odporne na czynniki atmosferyczne, jak opady, zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne i tym podobne. Dzięki temu okna z PVC nie wymagają dodatkowej impregnacji ani zabezpieczenia powłokami ochronnymi.

Jak wyżej wspomnieliśmy, okna składają się z ościeżnicy i skrzydła, ale to jeszcze nie wszystkie elementy okna. Jeśli zastanowimy się nad szczegółami konstrukcją okna, możemy zauważyć, że:

  • ościeżnica składa się z ramiaka górnego, dolnego, czyli poziomych belek, oraz stojaków, czyli belek pionowych;
  • ślemię to stały element poziomy, który dzieli okno na część górną i dolną, ale nie występuje we wszystkich typach okien;
  • słupek to stały element pionowy, również nie występuje we wszystkich typach okien;
  • skrzydła okna także składają się z ramiaków – górnego, dolnego i dwóch bocznych;
  • szprosy lub szczebliny to listwy dzielące skrzydło okienne na mniejsze pola – w starych oknach drewnianych pełniły rolę podtrzymującą mniejsze elementy szklane, przy obecnie stosowanej technologii produkcji szyb stosowane są jako nakładka dekoracyjna na większą szklaną taflę;
  • uszczelki okienne umożliwiają szczelne połączenie szyb, ram i skrzydeł okna oraz zapobiegają dostawaniu się wody do wnętrza profilu i stanowią zaporę dla wiatru i kurzu.

Otwieranie i zamykanie okien możliwe jest dzięki specjalnym mechanizmom umieszczonym w okuciach okiennych. W oknach plastikowych stosuje się okucia obwiedniowe, które pozwalają na otwieranie, uchylanie, przesuwanie, obracanie lub składanie skrzydeł okiennych.

Jak zbudowane są profile w oknach z pcv?

Profile plastikowe, których wykonane są ościeżnice i ramy okien z PVC mają budowę komorową. Obecnie standardem są okna pięciokomorowe, choć pojawiają się także profile o większej ilości komór. Liczba komór decyduje o tym, jaka jest izolacyjność termiczna okna. Profile są często wzmacniane elementami stalowymi, mogą być także wypełniane tworzywem termoizolacyjnym, na przykład pianką poliuretanową, choć izolacyjność termiczna powietrza zamkniętego wewnątrz profilu też jest wysoka.

O izolacyjności termicznej okien decyduje także jakość zastosowanych szyb zespolonych. Najczęściej szyby zespolone stanowią dwie tafle szkła pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny, taki jak argon lub ksenon, aczkolwiek stosuje się także szyby zespolone składające się z trzech tafli szyby. Te oczywiście wykazują bardziej korzystny współczynnik przenikania ciepła. Jeśli chcemy jeszcze lepszej izolacyjności termicznej, możemy zamówić okna energooszczędne, czyli ze specjalnymi szybami ze szkła niskoemisyjnego, które odbija promieniowanie cieplne.

Opracowanie:
Trzebiatów, Kołobrzeska 38
tel. 91 387 26 68
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz