Artykuł sponsorowany

Budowa ogrodzenia, a prawo - co warto wiedzieć?

Budowa ogrodzenia, a prawo - co warto wiedzieć?

Ogrodzenie to niezbędny element każdego domu jednorodzinnego i wielu innych budynków. Zapewnia prywatność mieszkańcom i użytkownikom oraz wskazuje granice działki. Jednak, aby było ono wykonane zgodnie z obowiązującym prawem, przed rozpoczęciem budowy należy odnieść się do przepisów zawartych m.in. w prawie budowlanym. Piszemy, jakie są zasady i wymagania dotyczące budowy ogrodzeń. 

Dopuszczalne odległości od sąsiadujących działek

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ogrodzenie stawiane na działce dookoła budynku musi znajdować się w granicach posesji. W przypadku, gdy mamy do czynienia z działką niezabudowaną, dodatkowo należy przestrzegać wymaganych odległości od drogi wojewódzkiej lub powiatowej (co najmniej 8 m) oraz drogi gminnej – minimum 6 m. Ogrodzenie w żadnym wypadku nie może przekraczać terenu sąsiadującej działki. Jeśli zaś płot ma być postawiony na granicy posesji – wówczas wymagane jest uzyskanie zgody sąsiada. 

Szerokość i wysokość ogrodzenia

Ustawa o drogach publicznych wyraźnie określa także wymiary bramy i furtki ogrodzenia, przez które możliwe będzie wejście na posesję. Przepisy wskazują, że minimalna szerokość bramy garażowej powinna wynosi 2,4 m; natomiast szerokości furtki – co najmniej 0,9 m. Wymagany jest również kierunek otwarcia do wewnątrz i brak progów czy ostro zakończonych elementów (na ogrodzeniu niższym niż 1,8 m). A do jakiej wysokości można postawić płot? Przepisy nie określają maksymalnej wysokości, jednak w przypadku wyższych konstrukcji konieczne jest zgłoszenie budowy. Jedną z polecanych firm zajmujących się wykonywaniem ogrodzeń jest HOP Ogrodzenia w Gnieźnie. 

Kiedy wymagane jest zgłoszenie budowy?

W przepisach prawa budowlanego może przeczytać, że zgłoszenie budowy ogrodzenia jest niezbędne wtedy, gdy przekracza ono wysokość 2,2 m. W tym celu stosowne dokumenty wraz z dokładnym opisem przedsięwzięcia należy przedłożyć w starostwie lub w urzędzie miasta najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Poza tym, jeśli konstrukcja ma charakter muru oporowego (zapobiega przed osuwaniem się gruntu), trzeba wnieść o uzyskanie pozwolenia. Przed wykonaniem ogrodzenia dookoła budynku lub na działce wpisanej do rejestru zabytków należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz