Artykuł sponsorowany

Budowa kotłowni krok po kroku

Budowa kotłowni krok po kroku

Każdy dom musi być ogrzewany – daje to możliwość komfortowego korzystania z niego również jesienią czy zimą. Z tego względu już na etapie projektowania budynku mieszkalnego uwzględnia się pomieszczenie określane jako kotłownia. To właśnie w nim znajdzie się następnie źródło energii cieplnej, która zostanie rozprowadzona po pomieszczeniach. Jak buduje się kotłownię w domu jednorodzinnym?

Wybór odpowiedniego kotła – na co zwrócić uwagę?

Piec jest kluczowym elementem każdej kotłowni. To właśnie od niego uzależniona jest wydajność całego układu instalacji centralnego ogrzewania. Pierwszym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze kotła, jest jego moc. Powinna być ona dopasowana do metrażu domu – powierzchni użytkowej, która musi zostać efektywnie ogrzana. Do średnich domów jednorodzinnych, które nie przekraczają 170 m2, najlepiej sprawdzą się kotły o mocy od 10 do 23 kW.

Istotny jest też wybór paliwa, jakim zasilany będzie piec. Najczęściej jest to węgiel oraz gaz, które nadal pozostają ekonomicznymi materiałami opałowymi. Podstawową pracą przy budowie kotłowni jest zatem dobór oraz montaż kotła. Powinien być on umiejscowiony w odpowiedni sposób – z zachowaniem odległości od ścian oraz zasobnika. Po zainstalowaniu pieca montuje się też specjalny sterownik. Następnie do kotła podłączane są rury, które następnie doprowadzają ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Jak powinny zostać poprowadzone?

Charakterystyka rur w instalacjach centralnego ogrzewania

Kotłownie będące pomieszczeniami kluczowymi dla prawidłowego działania instalacji c.o. w domu, wyposażone są zatem także w rury. Najczęściej wybierane są przez inwestorów te z tworzyw sztucznych lub miedzi. Warto przy tym pamiętać, ze wybór uzależniony jest m.in. od rodzaju kotła. Jeśli wybierzemy piec zasilany paliwem stałym, to temperatury w układzie będą dość wysokie, co z kolei eliminuje zastosowanie przewodów wyprodukowanych z tworzyw sztucznych.

Rury przed podłączeniem do pieca są prowadzone do wszystkich pomieszczeń. Uzupełnieniem wyposażenia kotłowni obsługującej instalację centralnego ogrzewania jest zestaw wodomierzowy. Każdy element tego istotnego pomieszczenia w domu zostanie właściwie zamontowany przez specjalistów z firmy MCI Marcin Czarnecki. Fachowcy zadbają też o instalację niezbędnych czujników, filtrów i pomp, które także są istotnymi elementami kotłowni. Połączenie wszystkich komponentów w odpowiedni sposób zapewni inwestorowi możliwość korzystania z łatwej w obsłudze i bezpiecznej kotłowni.
Opracowanie:
Celestynów, Wojska Polskiego 32 lok. 3
tel. 535 000 111
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz