Artykuł sponsorowany

Budowa komina – jak uniknąć błędów?

Budowa komina – jak uniknąć błędów?

Budowa komina to dość skomplikowany proces. Trzeba do niego podejść z należytą uwagą. Odpowiednio wykonany komin gwarantuje bezpieczeństwo domownikom, a fuszerki mogą doprowadzić do tragedii. Jak powinna przebiegać budowa komina? Na czym polega odbiór komina przez kominiarza? Dlaczego jest tak istotny? Odpowiedzi na te pytania poznacie, czytając nasz artykuł.

Etapy budowy komina

Komin musi zostać zbudowany zgodnie z obowiązującymi normami określającymi jego wielkość oraz materiał, z których powinien powstać. Najpierw powstaje fundament komina. Zwykle komin umieszcza się wewnątrz domu – wtedy jego fundament może znajdować się 50 cm pod poziomem posadzki. Jeśli zdecydujemy się na budowę komina przy ścianie zewnętrznej, to jego fundament musi być głębszy – powinien zaczynać się tak głęboko jak ławy fundamentowe. Przewody kominowe mogą być kwadratowe lub prostokątne. Ich wielkość zależy od wysokości komina. Minimalne wymiary określają przepisy. Kominy z cegły muszą mieć przewody nie mniejsze niż 14 na 14 cm. W kwestii kominów dość często pojawia się pytanie o to, jak wysoko powinny one wystawać nad dachem budynku. Pamiętajmy, że wysokość komina to nie kwestia estetyki, ale zapewnienia odpowiedniego ciągu, który pozwoli pozbyć się z pomieszczeń wszystkich spalin i zanieczyszczeń. Dlatego też komin często musi być wyższy niż by się nam wydawało. Wysokość komina zależy też od tego, jak zbudowany jest nasz dach. Po zakończeniu budowy komina należy wezwać kominiarza – dobrym fachowcem jest Wranik Piotr. Zakład kominiarski.

Odbiór techniczny komina

Odbiór kominiarski jest bardzo ważnym etapem budowy komina – nie można go pomijać! Kominiarz sprawdza wszystkie przewody kominowe, dymowe i spalinowe. Odbiór komina mogą wykonywać tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami, czyli mistrzowie kominiarscy. Najpierw kominiarz skupia się na sprawdzeniu, czy materiały, z których wykonano komin, zgadzają się tym, co zawarto w dokumentacji. Następnie kominiarz bada drożność i szczelność poszczególnych przewodów oraz sprawdza, czy są odpowiednio usytuowane. Sprawdzana jest także wentylacja pomieszczeń. Pamiętajmy, że odbiór komina powinien odbywać się zarówno w surowym budynku, jak i po jego wykończeniu i zainstalowaniu urządzeń grzewczych. Ważne, by kominiarz sprawdził też podłączenia kominowe. Nowocześni kominiarze do odbioru komina używają specjalnych kamer, które pozwalają na dokładne sprawdzenie wszystkich elementów instalacji. Dzięki temu mamy pewność, że nasz komin jest bezpieczny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz