Materiał Partnera

Budowa inwestycji krok po kroku

Budowa inwestycji krok po kroku

Zgromadziłeś już niezbędne środki, masz w głowie koncepcję tego, jak ma wyglądać budynek i zastanawiasz się co dalej? Znalezienie dobrego biura projektowego to podstawa, doświadczeni specjaliści pomogą Ci zarówno zwizualizować Twój pomysł, jak i przeprowadza Cię przez trudny proces, jakim jest zdobywanie pozwolenia na budowę. Zobacz, jak wygląda planowanie inwestycji krok po kroku i na co musisz zwrócić uwagę.

Przełożenie koncepcji na papier

Wielu inwestorów rezygnuje z etapu projektu koncepcyjnego, chcąc przyspieszyć budowę. W rzeczywistości jest to duży błąd, ponieważ przełożenie swojej koncepcji na papier, pozwala uniknąć licznych poprawek na kolejnych etapach planowania budowy inwestycji.

W zależności od rodzaju budynku i jego przeznaczenia należy inaczej zaplanować przestrzeń, czasem skorzystać także z innych materiałów budowlanych oraz przewidzieć wiele rozwiązań zawczasu. Projekt koncepcyjny to właśnie ten moment, kiedy Twoja wizja spotyka się z doświadczeniem architekta. Już na tym etapie powinieneś zdecydować się na wybór dobrego biura projektowego, zajmującego się kompleksowymi usługami projektowymi. Korzystając z usług specjalistów, takich jak Biuro Usług Projektowych i Inwestycyjnych Dominex, możesz liczyć nie tylko na poprawne wykonanie projektu, ale również profesjonalne doradztwo i wizualizacje, które pozwolą Ci już na tym etapie zdecydować, czy zaproponowane rozwiązania okażą się funkcjonalne w przypadku planowanej inwestycji, czy może należałoby zdecydować się na inne opcje.

Pozwolenie na budowę

Uzyskanie pozwolenia na budowę wymaga dostarczenia projektu budowlanego. Musi on zostać wykonany przez architekta posiadającego do tego uprawnienia. Poszukując biura projektowego, upewnij się więc najpierw, że projekty budowlane znajdują się wśród oferowanych usług projektowych danej firmy. Doświadczeni fachowcy nie tylko wykonają dla Ciebie projekt, ale również doradza i wytłumaczą wszystkie niejasności związane z procesem uzyskiwania pozwolenia na budowę inwestycji.

Jeśli przed projektem budowlanym zdecydowałeś się na projekt koncepcyjny, proces ten pominie wiele poprawek i ustaleń, które zostały już w prowadzone na poprzednim etapie, dzięki czemu zaoszczędzisz czas. Tutaj również Twoje pomysły i decyzje będą ważne, za względu na to, że to właśnie na etapie projektu budowlanego wybrać musisz z jakich materiałów wykonany ma zostać budynek oraz elementy jego wnętrza.

Realizacja projektu

Jeśli masz już pozwolenie na budowę, to najtrudniejsze jest już za Tobą. Pozostaje jedynie na podstawie dostępnych już projektów stworzyć finalny już projekt wykonawczy. Przeznaczony jest on dla wykonawców, czyli wybranej przez ciebie ekipy budowlanej. Jeśli biuro projektowe, z którego usług korzystasz współpracuje z firmą budowlaną, warto wybrać jej usługi – zyskujesz pewność, że dzięki wieloletniej współpracy wykonawca poprawnie odczyta intencje architekta i nie popełni żadnej pomyłki.

Projekt wykonawczy, stworzony dla firmy budowlanej posiada wszystkie najistotniejsze informacje – od rysunków technicznych zawierających rozmieszczenie i rodzaje ścian, instalacji elektrycznych czy hydraulicznych, po ilość niezbędnego materiału budowlanego i wybraną przez Ciebie kolorystykę wykończenia. Teraz pozostaje jedynie czekać, aż budynek będzie ukończony.

W ofertach biura projektowego są także projekty wnętrz, gdzie określa się szczegóły doboru nie tylko wykończenia ścian, podłóg, sufitów, wraz z rozrysowaniem układu m.in. ceramiki, lecz także dobiera urządzenia takie jak baterie, gniazda, wyłączniki, oprawy oświetleniowe, meble , także kolorystykę wnętrza, biorąc pod uwagę aktualne trendy i najnowsze, atrakcyjne materiały wykończeniowe, tak aby sprostać wyrafinowanym w obecnym czasie gustom klienta.  

Często biura projektowe oferują także nadzór projektowy – innymi słowy odwiedzają budowę i kontrolują, czy prowadzona jest ona zgodnie z założeniami. Warto skorzystać z tej usługi i zyskać pewność, że budynek, który powstaje, to dokładnie ten, o którym marzyliśmy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz