Materiał Partnera

Budowa i zastosowanie przenośników zgrzebłowych

Budowa i zastosowanie przenośników zgrzebłowych

Przenośniki to często spotykane urządzenia, które pracują w systemach transportu bliskiego w wielu zakładach przemysłowych i na placach budowy. Umożliwiają one szybkie przemieszczenie materiałów sypkich czy kruszyw z jednego miejsca na drugie, często bez potrzeby fizycznego załadunku przez człowieka. Urządzenia te różnią się konstrukcją. W górnictwie najpopularniejsze są przenośniki zgrzebłowe.

Czym są przenośniki transportowe?

Przenośniki to urządzenia, które pracują na podobnych zasadach i mają zbliżone zadania, ale różnią się budową. Ich podstawowym zadaniem jest przemieszczanie materiału z miejsca na miejsce, w obrębie jednej hali produkcyjnej czy placu budowy. Różnice konstrukcyjne pozwalają jednak na transport rozmaitych materiałów: od sypkich (przenośniki zgrzebłowe, przez płynne i półpłynne (przenośniki kubełkowe) po drobne detale, kulki itp. (przenośniki taśmowe z falbanami i burtami). W szerokiej gamie takich konstrukcji szczególne miejsce zajmują oferowane przez firmę Biprotrans-Kuliński Sp. z o.o. przenośniki zgrzebłowe. Sporadycznie stosowane na liniach produkcyjnych są bardzo popularne na budowach oraz w górnictwie.

Budowa przenośnika zgrzebłowego

Jedną z zasad działania przenośników jest przemieszczanie materiału na specjalnej taśmie lub innym podłożu, które pozostaje w ruchu. Odpowiada za to specjalny bęben oraz rolki, na których taśma przesuwa się w kółko, na powierzchni taśmociągu i pod spodem. Jednym z przykładów takiego urządzenia jest taśma kasowa w hipermarkecie, na którą klient wykłada produkty. Przenośniki zgrzebłowe działają nieco inaczej – taśmę w ich przypadku zastępuje nieruchoma rynna.

Elementy składowe przenośnika zgrzebłowego to:

  • napęd – jest nim zazwyczaj specjalny silnik o dużym momencie obrotowym, przystosowany do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem i pożarowego; silnik współpracuje z przenośnikiem za pośrednictwem sprzęgła hydrokinetycznego, z którym jest połączony przekładnią zębatą;
  • rynna przenośnika – pozostaje nieruchoma, podczas gdy po jej dnie przemieszczany jest materiał;
  • mechanizm napinający – element, który odpowiada za właściwy naciąg łańcucha lub łańcuchów; zbyt luźne mogłyby spadać z napędu lub nie zagarniać materiału;
  • łańcuch ze zgrzebłami – pociągany jest przez gwiazdę napędową poruszaną przez silnik; po powierzchni taśmy, nad którą jest rozciągnięty, zgrzebła przesuwają urobek; czynność ta przypomina zagarnianie materiału za pomocą metalowej listwy.

Na końcu przenośnika zazwyczaj znajduje się otwór odprowadzający urobek lub inne urządzenie, np. kruszarka, zbiornik czy mieszalnik.

Zastosowanie przenośników zgrzebłowych

Przenośniki z tej grupy, wyposażone w łańcuch i zgrzebła, są przystosowane do przemieszczania materiałów sypkich oraz kruszyw o małej ziarnistości. Stąd też znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie takie materiały są produkowane i wykorzystywane. Najpopularniejszą branżą jest górnictwo, ale można je też znaleźć w żwirowniach, cementowniach, u producentów kruszyw, a nawet na placach budowy. Tak szerokie zastosowanie wynika między innymi z możliwości transportu na duże odległości z możliwością rozładowania i załadowania w dowolnym miejscu transportera, sprawnej pracy w trudnych warunkach oraz możliwości ochrony przeciwpyłowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz