Budowa i wyposażenie szaf sterowniczych
Szafa sterownicza pełni istotną funkcję w automatyce przemysłowej, gdyż zapewnia prawidłowe i bezpieczne działanie aparatury procesowej. Jej budowa i wyposażenie charakteryzują się kilkoma stałymi elementami. Ostateczny wygląd zależy jednak od indywidualnych oczekiwań klienta. Składa się z czterech głównych podzespołów: aparatury elektrycznej i elektronicznej, dodatkowej i okablowania. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu szafy sterowniczej?
Obudowa szafy sterowniczej
Aparatura elektryczna szafy sterowniczej – rozdzielcza, zabezpieczająca, pomiarowa i przepięciowo - łączeniowa powinna mieć odpowiednią obudowę. Najlepiej wybrać taką ze stali nierdzewnej, na rynku są dostępne także obudowy ze stali kwasoodpornej lub malowaną proszkowo. Możemy wybrać drzwi czołowe jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – w przypadku jej większej pojemności. Istotne są też uszczelnienia nakładane na korpus obudowy. Otwory wykonuje się w korpusie obudowy, drzwiach lub płytach montażowych. Ważne jest też zabezpieczenie antykorozyjne, aby zapewnić jej długą ochronę przed szkodliwą działalnością czynników zewnętrznych. Wyposażenie elektryczne zaś to między innymi sygnalizacja. Na sygnalizację szafy sterowniczej składają się kontrolki, kolumny sygnalizacji i lampy stroboskopowe, w tym ostrzegawcze i błyskające. Istotne jest też zamontowanie w widocznym miejscu sygnalizacji obecności faz, dzięki któremu unika się porażenia prądem.
Zobacz również: Co to szafa sterownicza?
Dodatkowe wyposażenie szaf sterowniczych
Wśród dodatkowej aparatury najważniejsza jest klimatyzacja szafy sterowniczej, na którą składa się: ogrzewanie i chłodzenie, regulacja i nadzór oraz termowentylacja. Do ogrzewania i chłodzenia służą urządzenia takie jak: grzałki i dmuchawy oraz moduły chłodzące i wentylatory. Funkcję regulacji i nadzoru temperatury pełnią termostaty, które ogrzewają lub chłodzą, zapewniając tym samym utrzymanie odpowiedniego jej poziomu. Wśród nich możemy wyróżnić różne rodzaje, w tym elektroniczne i mechaniczne. Na rynku pojawiły się nowe termostaty bimetalowe do stref wybuchowych. Występują termostaty posiadające jednocześnie funkcje grzania i chłodzenia – uniwersalne o szerokim zakresie pomiaru temperatury. Termowentylatory natomiast są polecane do wyposażenia większych szaf, ponieważ zapewniają szybki i równomierny rozkład ciepłego powietrza.
Wybór odpowiedniej obudowy, sygnalizacji i klimatyzacji szafy sterowniczej ma wpływ na funkcjonowanie całej aparatury. Firma Elstat Elektronika oferując produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta . W asortymencie posiada wysokiej jakości akcesoria wykorzystywane w budowie szaf i ich wyposażeniu.