Materiał Partnera

Budowa i wykorzystanie paneli słonecznych

Budowa i wykorzystanie paneli słonecznych

Energia słońca ściślej energia promieniowania słonecznego, jest najbogatszym źródłem energii, jakim dysponuje ludzkość, a zarazem warunkiem koniecznym, by człowiek w ogóle mógł żyć i funkcjonować. Energię Słońca można wykorzystać do celów grzewczych oraz produkcji energii elektrycznej, na przykład w postaci paneli słonecznych. W naszym artykule opiszemy pokrótce jak są zbudowane oraz gdzie znajdują swoje zastosowanie.

Budowa paneli słonecznych

Jeśli chodzi o budowę paneli słonecznych to możemy wyróżnić dwa typy tych urządzeń: kolektory płaskie i próżniowe. Różnią się one między sobą odmienną budową. Kolektory płaskie składają się z absorbera wykonanego przeważnie z blachy miedzianej lub aluminiowej, rzadziej stalowej, do której przytwierdzone są rurki miedziane. To właśnie przez nie przepływa wspomniana ciecz robocza. Całość pokryta jest warstwą wysokoselektywną, odznaczającą się wysokim współczynnikiem absorpcji promieniowania słonecznego oraz niskim współczynnikiem emisji promieniowania podczerwonego. Absorber chroni się dodatkowo przed utratą ciepła poprzez umieszczenie go w szczelnej komorze wyizolowanej od spodu płytą poliuretanową, bądź wełną mineralną. Wszystkie wymienione elementy zamknięte są we wnętrzu metalowej ramy, która przykryta jest szybą. Innym typem koletorów są  kolektory próżniowe. Absorber znajduje się w nich we wnętrzu połączonych ze sobą szklanych rurek, w środku których panuje próżnia.

Wykorzystanie paneli słonecznych

Energię słoneczną można przekształcić w energię elektryczną poprzez zastosowanie ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa takie stosowane są na szeroką skalę np. w obiektach infrastruktury autostradowej: np. telefony alarmowe, oznakowania świetlne, gdzie obszary, na których stoją w/w obiekty oddalone są od tradycyjnej sieci elektrycznej, a także w latarniach morskich i bojach nawigacyjnych. Ponadto coraz częściej w gospodarstwach domowych możemy spotkać się z dwiema instalacjami elektrycznymi: jedną zasilaną tradycyjnie z sieci, a drugą właśnie za pomocą paneli słonecznych. Dzięki temu każda osoba posiadająca własny dom może liczyć na darmową energię elektryczną zapewnianą przez ekologiczne panele słoneczne. Jeśli natomiast pojawi się problem w postaci nadmiaru tej energii podczas lata, nie musimy się o to martwić. Możemy ją bowiem spożytkować do celów grzewczych. Dystrybucją oraz montażem paneli słonecznych oraz fotowoltaicznych zajmują się profesjonalne firmy, takie jak LMV Group Sp. z o.o., która w swojej ofercie posiada właśnie panele słoneczne do własnego użytku.

Opracowanie:
Kraków, Lipska 4 lok. 6U
tel. 731 450 300
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz