Materiał Partnera

Budowa i funkcje pasów bezpieczeństwa

Budowa i funkcje pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa są niezbędnym i koniecznym elementów wyposażenia każdego samochodu. Należy konsekwentnie przestrzegać obowiązku ich zapinania podczas każdej podróży. Niezależnie od tego czy będzie trwała krótko, czy znacznie dłużej. Zapinanie pasów powinno wejść w nawyk każdego kierowcy i pasażera. Jak zbudowane są pasy bezpieczeństwa i jakie pełnią funkcje?

Mechanizm zwijacza

Z pozoru budowa pasów bezpieczeństwa jest bardzo prosta, dla oczu widoczny jest tylko podłużny skrawek materiału, którym przypinamy swoje ciało do fotelu samochodowego, wkładając jego metalową końcówkę w przeznaczone do tego miejsce. Istotą sprawnego działania jest mechanizm zwijacza. Z łatwością można sprawdzić, czy pasy bezpieczeństwa w naszym samochodzie działają prawidłowo. Powinny one bowiem bez problemu zwijać się i rozwijać w zależności od sposobu ułożenia ciała. Jeżeli podczas pochylenia się do przodu pasy się nie rozwiną jest to znak, że uległy jakiejś awarii. Natomiast jeszcze ważniejsze jest działanie pasa podczas wypadku. W przypadku zderzenia pas napnie się błyskawicznie utrzymując ciało w miejscu. To właśnie jest możliwe dzięki mechanizmowi zwijacza. Zwijacz ten wyposażony jest w element blokujący, który gwarantuje takie a nie inne jego działanie podczas wypadku. Zauważalne jest to także podczas nagłego szarpnięcia pasa – w pewnym momencie napotykamy opór zatrzymujący ciało w miejscu.

Napinacze i ograniczniki napięcia

Istotną rolę podczas zapewnienia bezpieczeństwa człowiekowi podczas wypadku spełniają napinacze. Są to elementy, które mają za zadanie naciągnąć pas i docisnąć ciało kierowcy lub pasażera do siedzenia. Wyróżniamy napinacze pirotechniczne, które są najpopularniejszym stosowanym współcześnie rozwiązaniem. Podłącza się je do tych samych czujników, które odpowiadają za aktywację poduszek powietrznych. Ważnym elementem budowy pasów są także ograniczniki, które stwarzają możliwość przesunięcia się ciała do przodu i dla bezpieczeństwa – uderzenia w poduszkę powietrzną. Pozwalają one na poluzowanie pasa po przekroczeniu pewnego progu nacisku wywoływanego na niego przez ciało podczas wypadku. Zestawy pasów bezpieczeństwa powinny bowiem umożliwić kontakt ciała z poduszką powietrzną w optymalnym momencie w chwili zderzenia.

Bez wątpienia pasy bezpieczeństwa są bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego samochodu. Należy dbać o to, by zawsze były sprawne i bezwzględnie pamiętać o ich zapinaniu. Przedsiębiorstwo Seatbelts zajmuje się sprzedażą pasów bezpieczeństwa do różnych modeli samochodów, zapewniając dostarczenie swoim klientom produktów o najwyższych standardach wykonania w adekwatnej do ich jakości cenie.

Opracowanie:
Siedlnica 30
tel. 783 567 025
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz