Artykuł sponsorowany

Budowa hali magazynowej od podstaw. Co warto wiedzieć?

Budowa hali magazynowej od podstaw. Co warto wiedzieć?

Miejsce do składowania towarów to konieczność w przypadku wszystkich firm, które mają do czynienia z obrotem towarem. W większości przypadków najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się budowa hali magazynowej od podstaw. Co warto wiedzieć na ten temat takiej inwestycji? Jakie są kolejne etapy budowy tego typu obiektu i na co powinien zwracać uwagę inwestor?

Wybór technologii

Pierwszy etap prac nad postawieniem hali magazynowej to opracowanie koncepcji i wybór technologii. Wiele zależy tu od specyfiki danej hali – jej przeznaczenia, wielkości oraz indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora. Obecnie największą popularnością cieszą się dwie metody wznoszenia obiektów magazynowych – są to lekkie konstrukcje stalowe i hale wykonane z prefabrykatów żelbetowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Hale stalowe wyróżnia łatwość i szybkość montażu, lekkość oraz uniwersalny charakter. Z kolei obiekty żelbetowe są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dają również wiele możliwości projektowych, a do tego dzięki prefabrykacji elementów wznosi się je stosunkowo szybko. Ostateczny wybór technologii zależy zatem od indywidualnych uwarunkowań i preferencji.

Projektowanie

Wybór technologii to tylko jeden z elementów opracowywania koncepcji budowy hali magazynowej. Kolejnym kryterium jest tu wielkość obiektu. W zależności od rodzaju oraz ilości towaru, który będzie w przyszłości składowany w danej hali, ustala się rozpiętość oraz wysokość budynku. Wiele zależy również od technik magazynowania, np. przy pomocy palet bądź regałów. Warto również zastanowić się nad warunkami, jakie będą panowały w danej hali – czy może być ona nieocieplona, czy też ocieplona, jakie są potrzeby dotyczące jej wentylacji, oświetlenia czy ogrzewania. Tego rodzaju instalacje warto bowiem uwzględnić już na etapie opracowywania koncepcji i umieścić je w projekcie.

Budowa

Sam projekt nie wystarczy, by ruszyć z budową. Potrzebne będzie również dopełnienie formalności, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę, a także przygotowanie terenu. Dopiero w następnej kolejności można wznieść fundamenty i właściwą konstrukcję hali. Warto przy tym zaznaczyć, że na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa specjalizujące się w kompleksowej obsłudze tego typu inwestycji. Firmy, takie jak CB Panel System, oferują usługi projektowe, budowlane oraz z zakresu generalnego wykonawstwa hal przemysłowych, magazynowych oraz produkcyjnych. Skorzystanie z tego typu oferty to wygoda i oszczędności, a także gwarancja najwyższej jakości realizacji.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz