Artykuł sponsorowany

Budowa garażu z blachy – warunki i niezbędne pozwolenia

Budowa garażu z blachy – warunki i niezbędne pozwolenia

Garaż blaszany to rozwiązanie, którego zalety dostrzega coraz większa liczba inwestorów poszukujących konstrukcji tanich, trwałych i z możliwością szybkiego montażu. Wielu jednak zadaje sobie pytanie związane z legalizacją tego typu obiektów budowlanych. Wymagają one pozwolenia na budowę czy wystarczy samo zgłoszenie, a może nie trzeba w ogóle żadnych zezwoleń?

Formalności pod lupą

Niestety, bez względu na to, czy robimy to samodzielnie, czy korzystamy z usług fachowców, takich jak na przykład Edyta Kurnik PPHU Estal. Producent garaży blaszanych, kojców dla psów, bram garażowych, garaży blaszanych nie można stawiać bez oglądania się na przepisy, nawet na własnej posiadłości. Jeszcze do niedawna trzeba było zastanowić się, czy konstrukcje tego typu można uznać za budynek gospodarczy czy za budowlę sezonową. Dzięki nowelizacji ustawy z 28 czerwca 2015 r. w zakresie prawa budowlanego odnośnie zabudowy działek prywatnych, nie powinny pojawiać się już podobne wątpliwości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami garaże do 35 m2 (powierzchnia powinna być liczona po zewnętrznym obrysie ścian budynku, a nie jak powierzchnia użytkowa wewnątrz), nieposiadające dodatkowych kondygnacji, wymagają jedynie zgłoszenia w urzędzie miasta lub urzędzie gminy. Ważna jest również odległość od ogrodzenia, która powinna wynosić 3-4 metry. Należy także pamiętać, że łączna liczba obiektów o podobnej charakterystyce na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2 powierzchni. W przypadku gdy chcemy, aby na naszej działce stanął garaż blaszany o powierzchni zabudowy większej niż 35 m2 lub z dodatkową drugą kondygnacją, należy już uzyskać pozwolenie na budowę. Powyższe zasady dotyczą obiektu trwale związanego i niezwiązanego z gruntem, np. ustawionego na tzw. bloczkach. Nie ma również znaczenia, czy garaż będzie murowany, czy też będzie to tzw. blaszak. Formalności zależą wyłącznie od powierzchni zabudowy budynku.

Garaż blaszany – trwałość i funkcjonalność

Obiekt tego typu, poza spełnieniem odpowiednich warunków zabudowy, powinien mieć co najmniej 2,2 m wysokości, wjazdy lub wrota garażowe o szerokości minimum 2,3 m, instalację oświetleniową i wentylację. Dodatkowo niektóre z nich wyposażone są w rynny, okna lub świetliki dachowe, drugie drzwi itp. Tego typu funkcjonalności mogą okazać się dla nas przydatne. Dlatego też warto zrezygnować z samodzielnego postawienia garażu blaszanego i zlecić to profesjonalnej firmie dysponującej odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami. Jedną z godnych polecenia firm specjalizujących się w produkcji garaży blaszanych jest wspomniana Edyta Kurnik PPHU Estal z siedzibą w Krasnem-Lasocicach. Działają oni na terenie całego kraju i oferują swoim klientom produkty najwyższej jakości, produkowane z udziałem najnowszych rozwiązań technologicznych. Dodatkowo w sprzedaży posiadają szeroki wybór wiat, kojców dla psów, kontenerów magazynowych, pomieszczeń gospodarczych, a także bramy garażowe i schody budowlane. Dysponują rozbudowanym zapleczem transportowym i dostarczają zamówiony produkt na miejsce w bardzo krótkim czasie. Taka firma to doświadczenie, wykwalifikowana kadra pracownicza oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Garaż blaszany to doskonała alternatywa dla garażu murowanego lub drewnianego. Należy jednak pamiętać, że budowa tego typu obiektów bez dopełnienia niezbędnych formalności wiąże się z możliwością nałożenia na nas dotkliwych kar finansowych.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz