Budowa garażu wolnostojącego. Trendy, porady i wskazówki

Budowa garażu wolnostojącego. Trendy, porady i wskazówki

Parkowanie samochodu na świeżym powietrzu niestety nie wpływa korzystnie na pojazd. Jest on wtedy bardziej narażony na korozję, a gwałtowne zjawiska pogodowe (np. grad lub silne wichury, konieczność odśnieżania w zimie) mogą dodatkowo stanowić dla auta poważne zagrożenie. Jeśli posiadamy własny dom i miejsce na posesji, warto zastanowić się nad budową garażu

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jaki garaż wybrać?

Garaż może stanowić integralną część budynku mieszkalnego. Wtedy buduje się go wraz ze wznoszeniem domu, z którego najczęściej można przejść bezpośrednio do miejsca przechowywania samochodu. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać rozwiązaniem doskonałym, ale warto pamiętać, że takie bliskie sąsiedztwo auta czasami sprawia problemy, np. czuć zapach paliwa, istnieje zagrożenie wybuchem itp.

O wiele lepiej i bezpieczniej jest odseparować część garażową od części mieszkalnej. W takim przypadku najlepiej sprawdza się garaż wolnostojący. Dodatkowo, część jego przestrzeni przeznaczyć można na mały magazyn na narzędzia. Zaletą takiego rozwiązania jest także to, że nie trzeba go budować wraz z domem, a zatem można rozłożyć koszty w czasie. Garaż wolnostojący doskonale sprawdzi się również wtedy, gdy działka, którą posiadamy, jest długa i wąska.

Garaż a przepisy

To, w jakim miejscu zostanie postawiony garaż wolnostojący, musi być zgodne z obowiązującymi przepisami. Należy w związku z tym zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku na temat warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki, a także rozporządzeniem dotyczącym ich usytuowania (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). 

W dokumencie podane są m.in. minimalne wymagane odległości budynków od granic działki. Zazwyczaj jest to odległość nie mniejsza niż 3 metry. Wyjątkowo może to być jednak 1,5 m, gdy przewiduje to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub gdy działka ma mniej niż 16 m szerokości. Wszystkie te informacje można sprawdzić i poszerzyć korzystając z publikowanych na stronach rządowych dzienników ustaw (www.isap.sejm.gov.pl). 

Dopasowanie garażu

Jeśli chce się zachować jednorodność stylistyczną, garaż powinien nawiązywać do architektury domu i pozostałych budynków. Muszą zostać dobrane odpowiednie proporcje garażu, należy zdecydować się na podobny typ i nachylenie dachu. Dobrze jest również użyć tych samych materiałów wykończeniowych. 

Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne były garaże blaszane, głównie ze względu na niską cenę. Obecnie dominuje dbałość o spójne, eleganckie otoczenie. Pojawiają się garaże murowane oraz drewniane. Dodatkowo dba się o otoczenie budynku, planując rozwiązania ogrodnicze, bazujące na zasadzaniu krzaków, pnączy i kwiatów.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz