Budowa garażu – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Budowa garażu – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Zanim podejmiemy decyzję o budowie czegokolwiek, zawsze warto najpierw sprawdzić, jakich formalności będziemy musieli dopilnować. Jeszcze do niedawna budowa garażu wymagała pozwolenia. Obecnie nastąpiła duża zmiana. Sprawdź, jakie formalności są potrzebne do budowy garażu i czym formalnie różni się budowa garażu od budowy wiaty garażowej czy parkingu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Budowa garażu krok po kroku

W 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy, dzięki której można zbudować garaż za zgłoszeniem do odpowiedniego urzędu. Nie musimy już starać się o pozwolenie. Dotyczy to jednak tylko garażu, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Jeżeli wielkość garażu przekroczy tę wartość, uzyskanie pozwolenia będzie niezbędne.

Taki problem może wystąpić, jeżeli planujemy garaż dwustanowiskowy albo większy. Przy pozwoleniu na budowę do wniosku złożonego w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym trzeba będzie dołączyć:

  • projekt garażu;
  • decyzje o warunkach zabudowy;
  • potwierdzenie prawa do dysponowania działką budowlaną.

Garaż należy odpowiednio usytuować na działce. Powinien być on umieszczony co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką, jeśli jest do niej zwrócony ścianą bez okien i drzwi, lub co najmniej 4 m – jeżeli jest zwrócony ku granicy ścianą z otworem drzwiowym lub okiennym. W wyjątkowych przypadkach garaż można postawić bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką.

Budowa garażu a budowa parkingu

Warto wiedzieć, że budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do dziesięciu stanowisk włącznie nie wymaga od nas ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jednak przy budowie parkingu tak samo jak przy pracach związanych z każdą inną budową, wszystko zależy od okoliczności i rodzaju. Każda inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – to najważniejsza zasada.

Zgłoszenie na ogół wiąże się z mniejszą ilością formalności niż załatwianie pozwolenia – sprawdź, czym różni się zgłoszenie od pozwolenia na budowę.

Budowa wiaty garażowej

Warto sprawdzić, kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę. Budowa wiaty garażowej często wiąże się z mniejszymi formalnościami niż budowa garażu. Żeby tak było, musi jednak spełniać dwa warunki:

  • powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2 lub 50 m2;
  • musi znajdować się na działce przeznaczonej na budownictwo mieszkalne lub na działce zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

Ile kosztuje budowa garażu?

Najtańszym rozwiązaniem jest budowa garażu z blachy falistej. Taką konstrukcję można nawet otynkować oraz ocieplić, a solidniejszy model tego typu garażu to koszt ok. 7000 złotych.

Garaż murowany generuje już większe koszty, ale jest najbardziej stabilnym typem garażu. Trzeba będzie zwrócić się do biura projektowego, aby ten stworzył dla nas projekt garażu. Gotowy projekt to koszt około 2000 zł. Projekt na zamówienie jest droższy.

Budowa garażu przypomina budowę domu – niezbędne będą wykopy oraz inne prace ziemne. Następnie fundamenty oraz podłoga. W koszty trzeba wliczyć także otynkowanie i pomalowanie ścian. Budowa jednostanowiskowego garażu murowanego może kosztować nawet 40 tysięcy. Dobrze jest mieć to na uwadze przed rozpoczęciem prac.

Należy podkreślić, że garaż wolnostojący to nie jest jedyne możliwe rozwiązanie. Istnieją projekty domów, w których zakłada się budowę garażu połączonego z budynkiem. Jest on wtedy integralną częścią domu, przez co wliczony zostaje w jego koszty. Formalności, które wiąże się z jego budową, nie trzeba już załatwiać oddzielnie, co też jest dużym plusem i oszczędnością czasu. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Obsługujemy osoby prywatne, inwestorów oraz firmy, zapewniając pomoc w zakresie budowy dróg, domów,...
Z branżą geodezyjną jesteśmy związani już od 1995 roku. Od tego czasu uczestniczyliśmy już w wielu...