Artykuł sponsorowany

Budowa domu z geodetą

Budowa domu z geodetą

Często spotykamy na naszej drodze człowieka pracującego przy specjalnym urządzeniu przypominającym aparat fotograficzny, który umiejscowiony jest na statywie. To właśnie geodeta dokonujący pomiaru. W zakresie jego działalności jest chociażby sporządzanie dokładnych map, w związku z czym stanowi on pierwszą pomoc w przypadku informacji o danym terenie. Kiedy jeszcze powinniśmy udać się do geodety?

Pomoc przy budowie domu

Kiedy decydujemy się na inwestycję budowlaną, zazwyczaj myślimy o wyborze odpowiedniego wykonawcy, ekipy, architekta. To błąd, bowiem kluczową rolę odgrywa geodeta – to właśnie on jest niezbędny do prawidłowego i efektywnego zagospodarowania terenu. Jest pierwszą osobą, z którą powinniśmy się skontaktować po zakupie gruntu. Na początku całego przedsięwzięcia sporządzi on dokładną mapę do celów projektowych. To właśnie dzięki niej architekt będzie w stanie skonstruować dokładną wizję i plan budowy domu. Pomoc geodety jest więc niezbędna już na początku inwestycji. Wyznaczy on również granice naszej działki, a to z kolei pozwoli na dokładne jej ogrodzenie. Taki pomiar jest niezbędny, bowiem unikniemy w ten sposób niechcianej wizyty na gruncie sąsiadów. Związane z wyznaczeniem granic spory także z powodzeniem rozwiązuje geodeta, sporządzając odpowiednią na taką okoliczność mapę terenu. Wszystkie te usługi świadczy od końca lat 90. Geodeta. Biuro Geodezji I Kartografii. Janusz Sowa z Węgrowa w województwie mazowieckim. Doświadczenie jest sporym atutem – pozwala na szybkie i precyzyjne działanie na naszej działce, co z kolei przekłada się na sprawniejszą realizację całej inwestycji budowlanej.

Od początku do końca

Sporządzenie dokładnej mapy tereny na początku projektu wcale nie oznacza końca współpracy z geodetą. Jak się bowiem okazuje, jego pomiary są niezwykle istotne w dalszych etapach budowy. Kiedy powstanie już mapa do celów projektowych i wyznaczenie granic działki, a inwestor uzyska wszelkie potrzebne zezwolenia, geodeta zajmie się wytyczeniem budynku. Oznacza to, że – zgodnie z uzyskanym projektem zagospodarowania terenu – wytyczy on budynek, ustalając jego najważniejsze punkty i osie geometryczne. Następnie zajmie się pomiarem przyłączy, dzięki czemu nasz dom zyska dostęp do wszystkich mediów. To kolejny bardzo ważny element podczas inwestycji budowlanej. Geodeta pojawia się jeszcze na samym końcu budowy domu – dokonuje jego dokładnego pomiaru powykonawczego. Inwentaryzacja pozwala na sprawdzenie, czy budynek został postawiony zgodnie z pierwotnymi założeniami. Rola geodety jest więc naprawdę istotna. Należy skorzystać z jego usług, jeśli planujemy zrealizować inwestycję budowlaną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz