Materiał Partnera

Budowa domu pasywnego – wpływ odpowiednich systemów instalacyjnych

Budowa domu pasywnego – wpływ odpowiednich systemów instalacyjnych

Obecnie nowoczesne budownictwo olbrzymi nacisk kładzie na wznoszenie obiektów pasywnych, czyli energooszczędnych. Ich powstawanie jest wynikiem współpracy architektów, z ekipami budowlanymi, a także firmami instalatorskimi. Dzisiaj bowiem nie tylko ważne są szczelne okna, termoizolacje, systemy zabezpieczające przed kapilarnym podciąganiem wody gruntowej, czy też odpowiednie poszycie dachowe. Aby osiągnąć dom o odpowiednim mikroklimacie i niskich rachunkach za prąd, należy postawić na nowoczesne instalatorstwo wszystkich sieci wewnętrznych!

Sieć grzewcza

Pierwszym i najważniejszym elementem instalatorskim przy tworzeniu sieci wewnętrznej, jest tworzenie przyłącza grzewczego. Dzisiaj najwyższy poziom energooszczędności gwarantuje nam stosowanie pomp wodnych oraz kotłów piątej klasy, czy pieców retortowych, które pozwolą nam na sprawne ogrzewanie pomieszczeń m.in. na tani i wydajny ekopellet. Warto przy tym wiedzieć, że istotne jest też zastosowanie systemu klimatyzacyjnego, bądź wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła! Dzisiaj centralne ogrzewanie należy również tworzyć według nowoczesnych układów – jednym z nich może być ogrzewanie podłogowe, równomiernie rozprowadzające ciepło po całym pomieszczeniu, tworząc w nim zdrowy mikroklimat.

Sieć wodnokanalizacyjna

Obecnie domy jednorodzinne, a także większe obiekty, należące np. do wspólnot mieszkaniowych, stawiają na wysokiej jakości sieci wodnokanalizacyjne, wyposażone często w specjalne urządzenia filtrujące wodę, bądź pozwalającą na wykorzystanie jej w obiegu zamkniętym. Mowa np. o eksploatowaniu szarej wody – surowiec wypuszczany po kąpieli, może zostać oczyszczony i przywrócony do użytku, między innymi do spłukiwania wody w toalecie. Według analiz ekonomicznych pozwala to osiągnąć olbrzymie oszczędności, a inwestycja montażu odpowiednich urządzeń, zwrócić się może nawet do 5 lat! Podobnie jest z wykorzystaniem wody głębinowej z własnych przydomowych studni, czy instalowania własnych biodegradowalnych oczyszczalni ścieków w ogrodach.

Sieć elektryczna – zastosuj kolektory słoneczne

Kolejnym systemem idealnym dla zmniejszenia rachunków, są te wchodzące w skład technologii fotowoltaicznej. Mowa oczywiście o kolektorach słonecznych umieszczanych na specjalnych słupach, bądź częściej na dachach domów. Warto wiedzieć, że pozyskiwana w ten sposób energia, pozwala nawet w znacznym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu od monopolistycznych koncernów energetycznych, narzucających coraz wyższe ceny. Energooszczędność w tym obszarze można uzyskać również poprzez montaż urządzeń kondensujących moc bierną (specjalne baterie). Ważne jest także zastosowanie solidnych, prostych i bezpiecznych instalacji bezpuszkowych, które wypierają wadliwe sieci puszkowe. Polecane są również zautomatyzowane systemy Smart Dom, pozwalające na sterowanie np. oświetleniem, a co za tym idzie zużyciem energii.

Twoja firma instalatorska!

Jeśli jesteś zatem zainteresowany modernizacją swojego domu, mieszkania, czy biura, a także budową obiektów pasywnych, zwróć się o pomoc do takich firm, jak Eko Dom Piotra Nieczyporowicza. Przedsiębiorstwo to posiada szerokie uprawnienia instalatorskie, zajmując się nie tylko montażami, ale także pomiarami, konserwacjami oraz działaniami serwisowymi.

Opracowanie:
Chorzów, Katowicka 66 lok. 3
tel. 665 274 056
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz