Artykuł sponsorowany

Budowa domu od podstaw – jak przebiega ten proces?

Budowa domu od podstaw – jak przebiega ten proces?

Wybudowanie domu to marzenie większości osób, dlatego kiedy już udaje się uzbierać wystarczająca kwotę, by wprowadzić ten w plan w życie, każdy chciałby, aby prace te trwały jak najkrócej. Niestety, budowa domu to proces wieloetapowy, a staranność prac, właściwy dobór materiałów budowlanych i godna zaufanie firma budowlana to podstawy, bez których efekt prac może nie być taki, jak oczekujesz. Sprawdź, na czym polega budowa domu krok po kroku.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Zanim rozpocznie się proces budowy domu, konieczne jest załatwienie wielu formalności. Jeśli posiadasz już działkę, a także projekt budowlany, musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Warto już na tym etapie wybrać sprawdzoną firmę budowlaną z wieloletnim doświadczeniem. Fachowcy tacy jak Gut-Bud pomogą Ci w uzyskaniu niezbędnych zezwoleń i wytłumaczą kolejne etapy budowy, tak, abyś dokładnie wiedział, czego się spodziewać.

Po załatwieniu niezbędnych formalności rozpoczynają się prace przygotowawcze na placu budowy. Pierwszym krokiem jest doprowadzenie przyłączy energetycznych i kanalizacyjne na potrzeby budowy, a następnie wykonanie niezbędnych prac ziemnych.

Prace ziemne - wykopy pod fundamenty

Zanim rozpoczną się prace ziemne, niezbędne jest skorzystanie z usług geodety, który wykona badanie gruntu, na podstawie którego wytyczy narożniki budynku (zgodnie z planem budowy), określi głębokość wykopów oraz poziom wody gruntowej. Opinia tego specjalisty ma także ogromne znaczenie dla rodzaju fundamentów, które zostaną wykonane – ocena eksperta pozwoli ci uniknąć w przyszłości osiadania budynku, zalewania podpiwniczenia i innych nieprzyjemnych zdarzeń.

Po wykonaniu fundamentów następuje ich termoizolacja i wykończenie piwnicy, w przypadku domów z podpiwniczeniem – wylanie podłogi, schodów. Następnie kładzie się w poziomie instalacje kanalizacyjne. Ten etap budowy nazywamy stanem zerowym.

Murowanie ścian - stan surowy otwarty

Kolejnym etapem budowy domu jest wykonanie prac murarskich.  Murowanie zaczyna się od ułożenia papy termozgrzewalnej na ławach fundamentowych, a następnie ułożenia na tak przygotowanym podłożu ściany z bloczków betonowych – są to ściany fundamentowe, czyli nośne. Następnymi krokami jest:

  • murowanie piwnicy,
  • murowanie parteru i piętra,
  • murowanie ścian wewnętrznych,
  • murowanie komina wokół przewodu kominowego.

Dom w stanie surowym otwartym posiada też więźbę i pokrycie dachowe, czyli wszystko, co niezbędne, by rozpocząć kolejny etap budowy – montaż instalacji sanitarnych.

Stan surowy zamknięty – co obejmuje ten etap budowy?

Kolejnym etapem budowy jest montaż wszystkich instalacji sanitarnych – wodociągowej, kanalizacyjnej oraz grzewczej, a na sam koniec instalacji elektrycznej. Na tym etapie przyłączane są również wszystkie urządzenia korzystające z tych mediów.

Na tym etapie budowy domu wykonuje się również prace montażowe, a przede wszystkim montaż stolarki okiennej i drzwiowej, zewnętrzne, wewnętrzne schody i balustrady.

Termoizolacja – dlaczego jest tak istotna?

Nawet jeśli nie planujesz od razu zamieszkać w wybudowanym domu, należy zadbać o to, by miał on dobrze wykonaną izolację termiczną. Budynek nie powinien pozostać nieocieplony przez zimę, ponieważ może być to przyczyną uszkodzenia paraizolacji, chroniącej ścian budynku przed wilgocią oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Termoizolację zewnętrzną ścian wykonuje się więc zazwyczaj zaraz po montażu stolarki i dachu. Następnie dociepla się dach i poddasze.

Ostatnim krokiem budowy domu, przed rozpoczęciem prac wykończeniowych jest wylanie podłóg, chudym betonem, aby przygotować je pod układanie płytek, paneli, wykładziny lub parkietu.

Opracowanie:
Podolszyn, Polna 160
tel. 606 663 308
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać