Artykuł sponsorowany

Budowa domu jednorodzinnego. Jak krok po kroku wygląda montaż pokrycia dachowego?

Budowa domu jednorodzinnego. Jak krok po kroku wygląda montaż pokrycia dachowego?

Osobom niezwiązanym z branżą budowlaną montaż pokrycia dachowego może kojarzyć się przede wszystkim z układaniem dachówki. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest o jeden z ostatnich etapów całej inwestycji. Rzetelnie wykonany dach składa się z wielu zależnych od siebie elementów – zarówno tych, które pełnią funkcję techniczną, jak i estetyczną. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Prace dekarskie – od czego zaczynają specjaliści?

Po zamontowaniu więźby dachowej na placu budowy pojawiają się dekarze. Rozpoczynają oni swoje prace od zamontowania tzw. warstwy wstępnego krycia, czyli membrany lub papy. Pierwszą z opcji wykorzystuje się zarówno na dachach deskowanych, jak i niedeskowanych. Głównym zadaniem nowoczesnej folii jest odprowadzenie wilgoci bezpośrednio do systemu rynnowego. Największą zaletą tego materiału jest jego lekkość.

Jeżeli natomiast chodzi o minusy, to warto wiedzieć o tym, że membrana nie powinna być wyeksponowana na działanie promieni słonecznych dłużej niż przez 3 miesiące. Jeśli zatem inwestycja ma zostać rozłożona w czasie, to najlepszym rozwiązaniem staje się położenie papy. Następnie wykonawcy przechodzą do drugiego z etapów, czyli do montażu obróbek blacharskich. W zależności od typu dachu oraz zastosowanej technologii można spotkać się przede wszystkim z

  • pasami nadrynnowymi,
  • pasami okapowymi,
  • rynnami koszowymi,
  • wiatrownicami dolnymi,
  • a także obróbką szczytów dachu.

Co do zasady obróbki wykonuje się ze stalowej blachy ocynkowanej. Odpowiednio dogięty odcinek metalu ma długość 2 metrów i mogą odgrywać rolę techniczną lub ozdobną. Równolegle do instalacji obróbek bardzo często prowadzi się prace związane z montażem haków rynnowych, w których następnie umieszcza się elementy całego systemu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Łatowanie połaci i układanie dachówki

Czy po realizacji wymienionych prac można przystąpić już do układania pokrycia zasadniczego? Okazuje się, że nie. Najpierw trzeba wykonać tzw. łatowanie połaci. Co to takiego? Dekarze stają przed bardzo trudnym wyzwaniem stworzenia stelażu z drewnianych listew, które potocznie nazywa się łatami i kontrłatami. Rozstaw poszczególnych elementów uzależniony jest od konkretnego modelu wybranej przez inwestora dachówki. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Stan-Dach, to bardzo ważny etap budowy. Od precyzji wykonania stelażu w ogromnej mierze zależy uzyskany efekt estetyczny. Na tak przygotowanym dachu dopiero w tym miejscu przechodzi się do układania pokrycia. Poza dachówkami podstawowymi fachowcy muszą zająć się również instalacją:

  • dachówek szczytowych lewych i prawych,
  • dachówek wentylacyjnych,
  • kominków wentylacyjnych,
  • gąsiorów podstawowych,
  • gąsiorów początkowych kalenic gradowych,
  • denek kalenic prostych,
  • trójników lub ewentualnie czwórników.

Podczas realizacji inwestycji niezbędne staje się też wykorzystanie odpowiednich akcesoriów takich jak m.in. spinki, taśmy kalenicowe, taśmy kominowe, arkusze blachy płaskiej czy klamry. Jak zatem wyraźnie widać montaż pokrycia dachu skośnego to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces. Dlatego też realizację prac zawsze warto powierzyć wyróżniającym się na rynku usługowym fachowcom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz