Materiał Partnera

Budowa domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć o mapie do celów projektowych?

Budowa domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć o mapie do celów projektowych?

Geodeta to najważniejszy specjalista na placu budowy domu jednorodzinnego. Pierwszy się na nim pojawia i jako ostatni go opuszcza. W zakresie jego obowiązków znajduje się wiele istotnych czynności. Jedną z najważniejszych jest przygotowanie i opracowanie mapy do celów projektowych, czyli dokumentu, bez którego rozpoczęcie prac byłoby absolutnie niemożliwe. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Czym jest mapa do celów projektowych?

Z technicznego punktu widzenia mamy tutaj do czynienia z przykładem opracowania kartograficznego, które w rzeczywistości zawiera w sobie mapę sytuacyjną oraz wysokościową. Co warte podkreślenia – to na podstawie właśnie mapy do celów projektowych możliwe jest wykonanie profesjonalnego projektu budowlanego. Dokument jest na tyle istotny, że sposób jego wykonania został uwarunkowany przez przepisy obowiązującego prawa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie – w przypadku prac budowlanych, remontowych oraz innych, gdzie potrzebne jest zezwolenie, mapa do celów projektowych musi zostać wykonana w pierwszej kolejności. Co do zasady – opracowanie powinno zawierać 2 rodzaje elementów. Są to:

  • część mapy opracowana na podstawie aktualnej mapy zasadniczej,
  • część mapy zawierająca inne elementy, np. linie zabudowy, osie ulic, dróg, wyznaczone obszary zieleni.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Mapa do celów projektowych – jak długo trzeba na nią czekać i ile kosztuje?

Klienci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że przygotowanie mapy do celów projektowych to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces, który każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego też o obsługę geodezyjną inwestycji warto zadbać odpowiednio wcześnie. Kiedy? Wystarczy przyjąć, że czas przygotowania dokumentacji trwa zazwyczaj od 2 do około 8 tygodni.

Co zatem z ceną? Tutaj też trudno pokusić się o wskazanie konkretnej liczby. W zależności od stopnia skomplikowania projektu oraz nakładów pracy opracowanie mapy do celów projektowych na potrzeby budownictwa jednorodzinnego będzie kosztowało od 400 do 1000 zł. Gdzie szukać najlepszych propozycji?

Choć na rynku usługowym jest ich wiele, to wyjątkowo ciekawie przedstawia się oferta przygotowana przez specjalistów z firmy Geokart. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na najatrakcyjniejsze ceny, jak i rzetelność oraz terminowość. Doświadczeni geodeci gwarantują najwyższy standard obsługi oraz sprawne wykonanie powierzonych im obowiązków.   

Opracowanie:
Płock, pl. Nowy Rynek 8 lok. 1
tel. 505 070 094
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz