Materiał Partnera

Budowa domu. Jakie są jej kluczowe etapy?

Budowa domu. Jakie są jej kluczowe etapy?

Najczęstszym marzeniem młodych rodzin jest posiadanie samodzielnego mieszkania lub wybudowanie własnego domu. Trzeba pamiętać, że decydując się na to drugie rozwiązanie należy przejść przez obowiązkowe etapy umożliwiające jego realizację. Wiadomo, że taka inwestycja wiąże się z dużymi kosztami, ale osiąganie z niej korzyści będzie trwało przez długie lata. Warto więc ją dokładnie przemyśleć. Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę?Wybór terenu

Decyzja dotycząca miejsca, na którym ma powstać dom jest uwarunkowana różnymi czynnikami. Najczęściej poszukiwane są działki na terenach nam znanych, a więc w rodzinnych stronach. Nie bez znaczenia jest również ich odległość od miasta i ośrodków świadczenia różnego rodzaju usług, w tym edukacji i kultury. Jednak największą uwagę należy zwrócić na ukształtowanie terenu, a jeszcze dokładniej na rodzaj działki, którą jesteśmy zainteresowani. Koniecznie musimy być ona budowlana. Działki rolne kuszą niskimi cenami, jednak zmiana jej charakteru może trwać kilka lat. Jeśli więc zależy nam na czasie, warto wybrać tę już przystosowaną pod budowę.

Projekt

Projekt budowlany to plik niezbędny do przejścia do kolejnego etapu, a więc uzyskania pozwolenia na budowę. Właściwy projekt budowlany składa się z dwóch części: architektoniczno-budowlanej i projektu zagospodarowania terenu. Wbrew pozorom przy tworzeniu tego pierwszego nie pracuje wyłącznie jeden projektant, ponieważ jego stworzenie wymaga wiedzy osób z różnych specjalizacji. Zawiera on bowiem nie tylko architekturę i konstrukcję budynku, ale także podłączenia instalacji sanitarnych i oświetlenia. Gotowy projekt sporządza się w co najmniej czterech egzemplarzach, które trafiają do: organu nadzoru budowlanego, urzędu wydającego pozwolenie na budowę, kierownika budowy i samego inwestora.

Uzyskanie pozwolenia

Kolejnym krokiem, gdy już będziemy w posiadaniu pełnego projektu jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Wówczas projekt budowlany będzie jednym z załączników. Należy zdawać sobie sprawę, że uzyskanie pozwolenia to proces długotrwały i czasochłonny, podczas którego musimy odwiedzić kilka instytucji. Niektóre dokumenty możemy uzyskać jeszcze przed przygotowywaniem samego projektu, na przykład należy odpowiednio wcześnie udać się do urzędu gminy w celu pobrania wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Niezbędne jest również zatrudnienie geodety, który wykona mapę do celów projektowych. Na wydanie decyzji w sprawie wniosku o pozwolenie na budowę czeka się nie dłużej niż 65 dni. W ciągu trzech lat od jej otrzymania należy rozpocząć prace budowlane.

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające załatwienia wielu formalności. Nie należy jednak zapominać o wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej, która zrealizuje nasz projekt. Warto rozważyć ofertę budowy domu pod klucz. Przedsiębiorstwo Bartłomiej Radelski Budownictwo oferuje kompleksowe usługi budowlane poparte wieloletnim doświadczeniem w branży.

Opracowanie:
Sucha Huta, Bieszczadzka 35
tel. 736 135 135
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz