Artykuł sponsorowany

Budowa domu energooszczędnego w standardzie NF 40

Budowa domu energooszczędnego w standardzie NF 40

Budownictwo jednorodzinne stosuje dzisiaj wiele nowoczesnych technologii wznoszenia, które pozwalają inwestorom indywidualnym uzyskać nie tylko piękne i nowoczesne domy, ale także te energooszczędne i przyjazne środowisku. Obecnie w Polsce architekci, instalatorzy oraz firmy budowlane zachęcają zleceniodawców do tworzenia obiektów w standardzie NF 40. Są to domy, których roczne zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 40 kWh/m2.

Czym jest standard NF 40?

Obecnie przy budowie domu nie tylko inwestorzy muszą zdecydować się na to, w jakim stylu ma zostać on przygotowany. Istotne nie jest także tylko to czy inwestycja będzie realizowana metodą gospodarczą, czy też w wersji pod klucz. Dzisiaj ważne jest określenie, w jakim standardzie energetycznym zostanie zbudowany dom jednorodzinny. W tym celu powstała klasyfikacja według wskaźnika EUco, czyli rocznego jednostkowego zapotrzebowania budynku na energię użytkową, głównie związaną z ogrzewaniem.

Wyróżnia się zatem domy standardowe, których zapotrzebowanie liczone jest w graniach 70 kWh/(m2*rok); a także domy nowej generacji: energooszczędne i pasywne. Pierwsze z nich to domy we wspomnianym standardzie NF 40, które wymagają rocznie 40 kWh energii na m2. To w nie warto inwestować, ponieważ łączą atrakcyjne ceny wykonania z wysoką oszczędnością eksploatacyjną. Ta jest jeszcze wyższa przy domach pasywnych niestety drogich w budowie. Ich energetyczne zapotrzebowanie jest jednak niesamowicie niskie, nawet do 15 kWh/(m2*rok).

Czym różni się dom energooszczędny od tradycyjnego?

Dom energetyczny może nie różnić się długością prowadzonej inwestycji i wyglądem od domów tradycyjnych. Budynek w standardzie NF 40 jest jednak tworzony przy użyciu lepszych jakościowo materiałów, które posiadają najwyższe parametry izolacyjności termicznej. Podobnie jest z zastosowanym systemem dachowym oraz ze stolarką zewnętrzną. W domu energooszczędnym nie może zabraknąć urządzeń instalacyjnych nowej generacji: klimatyzatorów, pomp ciepła, kondensacyjnych podgrzewaczy oraz kotłów piątej klasy. Musi on być również wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także w innowacyjne sieci sanitarne oraz elektryczne np. oparte o standard KNX i rozwiązania SmartDom. Często stosowana jest także fotowoltaika.

Jak można zatem się domyśleć, budowa takiego domu jest znacznie droższa, ale można uzyskać na nią dofinansowanie do 30 tysięcy złotych. W ujęciu kilkunastoletnim oszczędności grzewcze pozwolą również na częściowy zwrot pieniędzy z takiej inwestycji.

Jakiej firmie zlecić budowę domu w standardzie NF 40?

Najlepszym wykonawcą budowy domu jednorodzinnego w standardzie NF 40 będzie firma ogólnobudowlana, która posiada również doświadczenie w budownictwie publicznym, komercyjnym oraz przemysłowym. Przykładem jest zespół TIME THE FIRSTS, który zrealizował już setki zleceń dla klientów indywidualnych. Dlaczego jednak warto wybierać takie przedsiębiorstwa? Przede wszystkim dlatego, że ich szerokie wyspecjalizowanie pozwoli na sprawną współpracę z instalatorami, projektami i innym podwykonawcami. Takie firmy budowlane podążają również za branżowymi nowościami technologicznymi. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz