Budowa altany ogrodowej i grilla

Budowa altany ogrodowej i grilla

Własny przydomowy ogród to często doskonały azyl domowników, w którym można zrelaksować się i wypocząć. Obok zadbanej zieleni warto tam również umieścić praktyczne i przydatne elementy małej architektury, do których zaliczamy np. altanę i grill.

Budujemy altanę

Konstrukcja altan może być bardzo różna, a jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Nawet śmiałe, niecodzienne pomysły można zrealizować bez ponoszenia gigantycznych kosztów. Oczywiście można również kupić gotową altanę, ale najczęściej nie będzie to żadna oryginalna konstrukcja.

W ogrodach spotkać można różne rozwiązania jak na przykład dachy i ścianki z pleksiglasu, siedziska metalowe lub betonowe, szkło itp. Coraz popularniejsze stają się konstrukcje metalowe, szczególnie z aluminium, a do tego betonowe dodatki z elementami szklanymi. Ciągle jednak najczęściej wykorzystywane do budowy altan jest drewno. W składach budowlanych lub marketach często znaleźć można nie tylko odpowiednie elementy (np. krawędziaki i bale), ale również całe konstrukcje, z jakich można zbudować altanę według własnego pomysłu (np. ściany z kratownic).

Ważne jest również stabilne przytwierdzenie takich budowli do podłoża. Najlepszym i najtrwalszym sposobem jest wykonanie betonowego fundamentu, do którego przymocowuje się konstrukcję altany za pomocą specjalnych stalowych kotew – podaje Katarzyna Jodłowska (portal www.ladnydom.pl). Nie można również zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu drewnianej altany. Najlepszy będzie do tego specjalny impregnat lub olej, można także użyć matowego lakieru albo matowej farby. Metalowe elementy należy zabezpieczyć farbą podkładową, a następnie farbą kryjącą, która chroni przed wpływem warunków atmosferycznych.

Stawiamy grilla 

Coraz częściej ważnym elementem ogrodu staje się grill. Bywa stawiany w samej altanie lub w jej pobliżu. Elegancki, okazały grill może stać się nie mniejszą ozdobą ogrodu niż altana.

Jednak grill będzie pełnił przede wszystkim funkcję użytkową i pod tym względem należy zaplanować jego usytuowanie. Zbyt daleka lokalizacja od domu może być kłopotliwa, jeśli chodzi o donoszenie żywności lub napojów. Ważne również, żeby grill był wygodny w obsłudze i posiadał taką konstrukcję, która, obok paleniska, ma również blat roboczy, na którym będzie można przygotować potrawy do grillowania. Oczywiście, jeśli grill znajduje się w altanie lub jej pobliżu, wszystkie prace przygotowawcze można wykonywać właśnie tam.

Do budowy grilla należy wykorzystać materiały, które są nie tylko mrozoodporne, ale również wytrzymałe na wysoką temperaturę i pozwalające łatwo utrzymać czystość. Często w konstrukcji używane są cegły klinkierowe, a dodatkowo także kamienne ciosy oraz łupki. Ruszt przeważnie wykonuje się ze stali kwasoodpornej lub kutej. Palenisko można wykonać z tego samego materiału lub ze zbrojonego betonu.

Własna altana z grillem zbudowana w zacisznym ogrodzie może okazać się wyjątkowym miejscem relaksu oraz spotkań towarzyskich. Tego typu konstrukcje mogą również stać okazją do pochwalenia się własną pomysłowością i dobrym smakiem. 

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży