Artykuł sponsorowany

Brykiet drzewny: jego zastosowanie i zalety

Brykiet drzewny: jego zastosowanie i zalety

Wybierając materiał opałowy coraz częściej kierujemy się nie tylko ceną i wygodą użytkowania, ale także względami ekologicznymi. Poszczególne rodzaje materiałów bardzo różnią się między sobą w tym względzie. Brykiet drzewny nie zatruwa środowiska i jest jednym z najlepszych paliw opałowych. Dlatego coraz częściej wybieramy go do zasilania naszych pieców i kominków.

Czym jest brykiet drzewny?

Świetną alternatywą dla drewna opałowego jest brykiet. Powstaje on przez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Ta technologia produkcji sprawia, że do formowania brykietu nie używa się żadnych substancji klejących. Powstałe kostki czy walce są wygodne i łatwe w transporcie. Brykiet drzewny różni się w użytkowaniu od drewna opałowego. Główna przewaga brykietu to jego niska wilgotność. Świeże drewno w ogóle nie nadaje się na opał, musimy więc dysponować miejscem na jego magazynowanie i leżakowanie. Powstały zwykle z wysuszonych trocin brykiet nadaje się do zasilania kominków, pieców kaflowych, kotłów sieci grzewczych. Ważne jest jednak, aby kupować go u sprawdzonego dostawcy. W przeciwnym razie możemy trafić na brykiet wytworzony z płyt MDF i innych odpadków zamiast trocin, który pali się znacznie gorzej, a do tego emituje więcej brudu i brzydki zapach. Skład opału Renata Drozdowska-Łyżwa, Wojciech Łyżwa to sprzedawca materiałów opałowych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Znajdziesz tu szeroki wybór opału wysokiej jakości w korzystnej cenie.

Zalety stosowania brykietu drzewnego

Znaczenie brykietu drzewnego na rynku materiałów opałowych wzrasta przede wszystkim ze względu na to, że jest przyjazny dla środowiska. Jego spalanie nie wiąże się z powstawaniem dymu zanieczyszczającego powietrze, nie brudzi też kominka czy przewodu kominowego. Brykiet generuje także mało brudu przy transporcie i magazynowaniu. Ma formę wygodnych kostek, które bez obaw można przechowywać w domu. Charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną, a więc wytwarza dużo ciepła przez długi czas. Co więcej, spala się do końca i pozostawia niewielką ilość popiołu. Jak wspomnieliśmy, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, brykiet jest od razu gotowy do użycia, a dzięki niskiej wilgotności szybko się rozpala. Długo się żarzy, więc nie musimy go ciągle dokładać, co jest bardzo wygodne. Jak widać, korzyści są zauważalne na każdym etapie użytkowania: od transportu, przez magazynowanie, po spalanie. Nic dziwnego, że brykiet drzewny zyskuje coraz większą popularność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz