Materiał Partnera

Browar z restauracją. Ciekawe lokale w Gliwicach

Browar z restauracją. Ciekawe lokale w Gliwicach

Gliwice są pięknym i jednym z najstarszych oraz najbardziej znanych miast na Górnym Śląsku. Mają uroczą Starówkę i mnóstwo ciekawych miejsc, na które warto poświęcić chociaż kilka dni. Do najważniejszych należy Zamek w Gliwicach, Radiostacja Gliwicka czy Palmiarnia. Ale nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Będąc w tym mieście, na pewno trzeba skosztować pysznych dań i napić się regionalnych piw w browarach z restauracją!

Małe browary z piwami regionalnymi

Małe browary z piwami regionalnymi to jeden z atutów Gliwic. W tym mieście znajduje się wiele ciekawych lokali zajmujących się warzeniem regionalnych trunków według autorskich receptur. Piwa rzemieślnicze już od kilku lat zyskują na popularności, a lokale trudniące się ich produkcją stale pracują nad technikami warzenia i szukają najlepszych, naturalnych składników.

W Gliwicach nie brakuje lokali serwujących lokalne piwa. Skąd tak duże zainteresowanie piwami kraftowymi? Przez lata rynek piwny praktycznie się nie rozwijał. Cały czas sięgaliśmy po te same smaki, wielokrotnie nie czując żadnej różnicy pomiędzy poszczególnymi rodzajami piwa. Małe browary pozwoliły nam zupełnie inaczej spojrzeć na piwo. Teraz to trunek, który chcemy powoli kosztować, cieszyć się nim, odkrywając smaki starannie wyselekcjonowanych zbóż, słodu i drożdży.

MiniBrowar MajEr zaprasza do odwiedzin

Jednym z najważniejszych punktów na mapie ciekawych lokali w Gliwicach jest MiniBrowar MajEr. To rodzinna restauracja serwująca wyjątkowe dania i browar warzący piwa zgodnie z najstarszą normą piwną pochodzącą z 23 kwietnia 1516 roku. Zgodnie z jej zapisami, piwo powinno powstawać wyłącznie z czterech składników: wody, słodów, drożdży i chmieli. I właśnie zgodnie z tą zasadą tworzone jest piwo w MiniBrowarze MajEr. Browar sprowadza wykorzystywane tutaj słody prosto z Bambergu, gdzie mieści się znana na całym świecie słodownia Wayermann. Tworzy z niego różne rodzaje piwa, dobierając nawet siedem rodzajów słodu (!) do jednego trunku, aby móc oferować swoim gościom wyłącznie wyjątkowe smaki i niezapomniane przeżycia. Proces produkcji piwa trwa od trzech do dwunastu tygodni. Po zakończeniu procesu warzenia otrzymujemy naturalne, niepasteryzowane i niefiltrowane piwo.

MiniBrowar MajEr zaprasza również do skosztowania niezwykłych dań, powstających z połączenia kuchni staropolskiej i smaków z najdalszych zakątków świata. Tutaj czeka nas prawdziwa uczta! To nie jedyny mały browar w tym mieście, ale z pewnością jeden z tych, których nie można przegapić. Gliwice zapraszają do odwiedzin!

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz