Materiał Partnera

Brony rolnicze – rodzaje i zastosowanie

Brony rolnicze – rodzaje i zastosowanie

Brony rolnicze należą do najważniejszych urządzeń uprawowych. Takiej maszyny nie może zabraknąć w żadnym gospodarstwie nastawionym na produkcję zbóż, ziemniaków czy buraków cukrowych. Jakie brony rolnicze dostępne są na rynku? W jakim celu się ich używa? Na te i inne pytania udzielimy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy!

Typy bron rolniczych

Brony rolnicze różnicuje się ze względu na masę oraz rodzaj konstrukcji. Ta pierwsza klasyfikacja zakłada podział omawianych urządzeń na lekkie, które bronują ziemię na głębokość 2-5 cm, średnie o głębokości bronowania 4-6 cm oraz ciężkie, które docierają nawet 10 cm w głąb gleby. Jeżeli chodzi o typ konstrukcji, to wyróżniamy brony talerzowe, zębowe i aktywne. Brony talerzowe są najbardziej rozpowszechnione, gdyż cechuje je uniwersalność i szybkość działania. Doskonale sprawdzają się do bronowania na dużych obszarach. Brony talerzowe wyposażone są w zespół gładkich lub zębatych tarcz, które kształtem przypominają talerze. Ich największą zaletą jest niska podatność na zapychanie. Brony zębowe można podzielić na zygzakowe, kolczaste i sprężynowe. Służą do płytkiego spulchniania gleby oraz do usuwania chwastów. Z kolei brony aktywne można określić mianem maszyn do zadań specjalnych. Są w stanie rozdrobnić nawet najtwardsze grudy ziemi. Warto zaznaczyć, że praca brony zależy od prędkości, z jaką porusza się ciągnik oraz zastosowanej techniki bronowania.

W jakim celu używa się bron w rolnictwie?

Jak można wywnioskować z powyższego wpisu, zadaniem bron rolniczych jest właśnie spulchnianie, rozluźnianie oraz rozdrabnianie ziemi. Urządzenia te współpracują z ciągnikami, a samo bronowanie wykonuje się w różnych terminach – przed siewem, po żniwach, w celu zwalczenia chwastów. Jakie brony rolnicze królują na polskich polach? Rolnicy w szczególności upodobali sobie maszyny marki Horsch, Amazone, Agro oraz Väderstad. Wyróżniają się one wysoką jakością wykonania i szeroką dostępnością części zamiennych. Rodzaj brony powinien być dopasowany do typu gleby i planowanego zabiegu agrotechnicznego. Sklep Rolmasz w Żarach ma w swojej ofercie funkcjonalne brony rolnicze w atrakcyjnej cenie. Na miejscu klienci mogą skorzystać z fachowego doradztwa specjalistów, którzy chętnie prezentują dostępne narzędzia i maszyny. Na koniec warto dodać, że wspomniany wyżej sklep prowadzi zarówno sprzedaż stacjonarną, jak i internetową.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz