Artykuł sponsorowany

Branża szklarska – co warto wiedzieć?

Branża szklarska – co warto wiedzieć?

Szkło to materiał, który od lat wykorzystywany jest w budownictwie zewnętrznym. Coraz częściej można jednak spotkać się z przepięknymi, pełnymi wzorów i kolorów aranżacjami wnętrzarskimi z zastosowaniem luster, czy szkła laminowanego. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się branży szklarskiej, która z każdym rokiem dynamicznie się powiększa. Poznaj techniki obróbki szkła, jego typy, a także klasowość.

Dlaczego szkło budowlane jest takie popularne?

Popularność szkła budowlanego związana jest przede wszystkim z wysokimi walorami estetycznymi, zarówno w przypadku szkła przeznaczenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Drugi powodem uznania tego surowca za materiał budowlany XXI wieku jest wysoka trwałość, która nadawana jest dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik produkcyjnych, a także dzięki dokładnej obróbce mechanicznej szkła. Szkło w architekturze jest dzisiaj synonimem harmonii z naturą, elegancji, prostoty, a także luksusu.

Producenci szkła

Najlepsi producenci szkła budowlanego na rynku muszą posiadać kadrę wykwalifikowanych konstruktorów i projektantów, a także nowoczesne parki maszynowe umożliwiające przeprowadzanie takich procesów przemysłowych jak fazowanie, laminowanie, cięcie, szlifowanie, czy też klejenie. Każdy produkt – czy to przeznaczenia hurtowego, czy detalicznego – musi być wcześniej przetestowany. Bardzo ważna jest norma PN-EN 356:2000, która dotyczy głównie tak zwanych szyb bezpiecznych. To bowiem one stanowią bardzo dużą część produktów nasycających rynek szklarski. Najlepsi producenci szkła zajmują się również wytwarzaniem szkła bezbarwnego, szkła białego, szkła barwionego, szkła lakierowanego, szkła ornamentowanego, szkła zbrojonego, szkła antywłamaniowego, szkła kominkowego, szkła lustrzanego, szkła przeciwsłonecznego, a także luster: weneckich, srebrnych i kolorowych. Tego typu wyroby oferuje renomowana firma Glass Market, która współpracuje z licznymi pracowniami meblarskimi.

Szkło bezpieczne

Szkło bezpieczne inaczej zwane szkłem laminowanym jest zbrojone siatką drucianą, dzięki której po jego rozbiciu materiał nie rozpryskuje się – dochodzi do punktowego stłuczenia, bądź pęknięcia. Dzięki temu szkło to jest w pełni bezpieczne dla użytkowania przez człowieka. Zwiększone bezpieczeństwo zapewnia również tak zwane klejenie szkła metodą UV. Warto wiedzieć, że szkło laminowane wyróżnia się również wysoką estetyką. Najlepsi producenci wytwarzają je w wersji bezbarwnej, matowej bądź zdobionej, co świetnie nadaje się do tworzenia takich aranżacji wnętrzarskich jak panele kuchenne, pokrycia ścienne (korytarze, salony), oszklenia kabin prysznicowych, zabudowy garderoby, czy też, jako wypełnienia dla balustrad. Prawdziwym trendem ostatnich lat jest również wykorzystanie szkła laminowanego kolorowego. Świetnie komponuje się ono z elementami drewnianymi, stalowymi, czy kamiennymi przełamując nudę nutką ekstrawagancji. Szkło we wnętrzach wykorzystywane jest bowiem w każdym stylu. Szczególnie można spotkać je w pomieszczeniach aranżowanych w modelu nowoczesnym, skandynawskim, minimalistycznym, art deco czy też vintage.

Klasy szyb

W budownictwie bardzo ważne jest również określanie klasowości szyb. Można wyróżnić ich pięć najważniejszych kategorii:

  • klasa P1 – szyby tej klasy wykorzystywane są w mieszkaniach, szkołach, zakładach produkcyjnych, a mogą być zarówno konstrukcjami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Ten rodzaj szyb chroni przed zranieniem przy rozbiciu i wykazują się bardzo wysokim wskaźnikiem mikrotwardości.
  • klasa P2 – wykorzystuje się je w przypadku takich obiektów jak: domy wolnostojące, witryny sklepowe, hale sportowe, galerie handlowe. Ich wzmocnienie pozwala na zwiększoną ochronę w przypadku włamania.
  • klasa P3, P4 – wykorzystuje się ten typ szyb budowlanych w przypadku obiektów o wyższej wartości chronionej. Ich właściwości pozwalają na znacznie zwiększoną odporność na włamania.
  • klasa P5, P6 – szyby te wykorzystuje się głównie w obiektach, które wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa antywłamaniowego.
  • klasa  P7, P8 – szyby o najwyższych właściwościach fizycznych, chemicznych oraz termicznych, wykazujące najlepszy poziom antywłamaniowy (szkło hartowane, szkło antywłamaniowe, szkło zbrojone).

Właściwości fizyczne, chemiczne i termiczne szkła

Producenci szkła muszą bacznie przestrzegać wytycznych dotyczących właściwości fizycznych, chemicznych, a także termicznych szkła. Najważniejszymi parametrami przy określaniu parametrów szkła budowlanego są: gęstość szkła, twardość w skali Mohsa, mikrotwardość, wytrzymałość na zginanie, wytrzymałość na ściskania, tak zwany moduł odkształcania i co bardzo ważne w przypadku szkła przeznaczonego do aranżacji wnętrz: współczynnik gładkości, a także właściwości dotyczące osadzania brudu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz