Artykuł sponsorowany

Brama wjazdowa – wszystko, co trzeba wiedzieć

Brama wjazdowa – wszystko, co trzeba wiedzieć

Brama wjazdowa to integralna część ogrodzenia, która spełnia kilka funkcji. Pozwala wygodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z posesji, ale też chroni ją przed wtargnięciem osób postronnych. Jaka brama będzie najwygodniejsza, a zarazem bezpieczna w codziennym użytkowaniu? Zastanawiamy się, jaką bramę wjazdową wybrać!

Planowanie bramy wjazdowej 

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej zależy przede wszystkim od warunków panujących na posesji, a także od zasobności naszego portfela, jak i stylistyki domu. O ile o gustach się nie dyskutuje, to już wielkość działki oraz podjazdu może znacznie wpłynąć na decyzje zakupowe, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę przepis zakazujący montowania bram otwierających się na zewnątrz. Najwęższa możliwa brama musi mieć 2,4 szerokości, jednak najwygodniejsze są 3-3, 5-metrowe, które pozwolą nie tylko swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z posesji, ale pozwolą wpuścić na nasz teren większe pojazdy jak samochód kuriera czy wóz asenizacyjny.

Na wybór odpowiedniej bramy wjazdowej wpływ ma również kształt działki oraz jej ulokowanie względem drogi. Na posesji z krótkim podjazdem można pokusić się i zamontować bramę wjazdową przesuwną. W przypadku, kiedy działka jest nieregularna, a przednia część ogrodzenia jest za krótka, trzeba zamontować bramę skrzydłową. Warto pamiętać, że jest to zakup na lata, dlatego dobrze jest postawić na solidne materiały oraz porządne wykonanie. Porządna brama jest ocynkowana, co znacznie podnosi odporność na rdzewienie oraz działanie promienie słonecznych. Firma Dany oferuje bramy marki Wiśniowski, które mają aż 10 lat gwarancji antykorozyjnej!

Rodzaje bram wjazdowych

Bramy przesuwne doskonale sprawdzą się w przypadku krótkich, ale długich działek. Jest to podyktowane mechanizmem działania tego typu bramy – skrzydło przesuwa się w bok wzdłuż ogrodzenia, więc musi być ono na tyle długie, że zmieści się w całości. Bramy przesuwne to wybawienie dla posesji o krótkim podjeździe, na którym mieści się praktycznie samochód i nic więcej. Do wyboru są:

  • bramy przesuwne samonośne – skrzydło zawieszone są nad powierzchnią ziemi, wyposażone w przeciwwagę, więc potrzebują więcej miejsca do schowania skrzydła za ogrodzeniem,
  • bramy przesuwne szynowe – przesuwają się po ziemi na specjalnej szynie, tańsze w montażu, ale droższe w eksploatacji (trzeba czyścić szynę regularnie).

Bramy skrzydłowe inaczej określanymi, jako uchylne montuje się na posesjach otoczonych nieregularnych ogrodzeniem niepozwalającym na zamontowanie bramy przesuwnej. Minusem bram skrzydłowych jest konieczność odśnieżania podjazdu, a także utrudniony montaż w przypadku podjazdów o znacznym nachyleniu. Skrzydła bramy muszą otwierać się do wewnątrz i można wyróżnić:

  • bramy wjazdowe jednoskrzydłowe,
  • bramy wjazdowe dwuskrzydłowe.

Automatyka, czyli jak otwierać bramę zdalnie

Dobra wiadomość, jest taka, że każda brama wjazdowa może stać się pełni automatyczna. Wystarczy zamontować odpowiedni system automatyki, który pozwoli obsługiwać skrzydło bramy zdalnie. Takie rozwiązania oferuje olsztyńska firma Dany, która działa w branży od ponad 20 lat, a doświadczenie zebrane podczas tak długiej działalności na rynku to gwarancja świetnie dopasowanych rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Napędy do bram skrzydłowych działają za pomocą specjalnych siłowników, które mogą być liniowe mocowane na słupach bramy lub podziemne umieszczone w kasecie pod skrzydłem bramy. Z kolei napędy bram przesuwnych umieszczone są w małej skrzynce lub w metalowym słupku pasującym do design bramy i ogrodzenia. Moc systemu dobiera się do ciężaru i wielkości skrzydła bramy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz