Artykuł sponsorowany

Botki, mokasyny, kowbojki i nie tylko, czyli przegląd nazw modeli butów

Botki, mokasyny, kowbojki i nie tylko, czyli przegląd nazw modeli butów

Wybieranie i noszenie nowej pary butów sprawia ogromną przyjemność. W modzie obuwniczej istnieje wiele rodzajów butów. Nie każdy zna ich wszystkie nazwy i cechy charakterystyczne. Można pogubić się słysząc nazwy, takie jak mokasyny, kowbojki, półbuty, kozaki, czy sandały. Z reguły obuwie rozróżnia się ze względu na pory roku. Jakie nazwy modeli butów znajdziemy obecnie w sklepach?

Jakie rodzaje butów się wyróżnia?

Obuwie można podzielić na całoroczne lub takie, które nosi się sezonowo, czyli w okresie letnim lub zimowym. Jednak wyróżnia się też buty przeznaczone na daną pogodę, np. buty na deszcz, po domu, czy na eleganckie wyjścia. Wybierając je zawsze staramy się dopasować do panującej temperatury oraz charakteru wyjścia.

Przez większą część roku można nosić półbuty. Są ponadczasowe i sprawdzają się nie tylko w okresie wiosny i lata, ale także w sytuacjach, kiedy potrzebujemy wygodnego i modnego obuwia. Idealnie sprawdzają się do casualowych looków, jak i eleganckich stylizacji. Półbuty to rodzaj obuwia, którego cholewka sięga do kostek. Mogą być zawiązywane na sznurówki, wsuwane lub zapinane na zamek. W tej grupie wyróżnia się oxfordy, lordsy i mokasyny.

·        Oxfordy są damską wersją męskich półbutów wizytowych. Charakteryzują się płaską podeszwą oraz sznurówkami. Idealnie pasują do eleganckich spodni, np. cygaretek.

·        Lordsy mają charakterystyczny kształt podkowy. Mimo, że ich podeszwa jest gruba, to wyglądem przypominają balerinki. Idealnie pasują do codziennych stylizacji.

·        Mokasyny mają bardziej zabudowaną cholewkę niż lordsy. Występują na płaskiej podeszwie lub mają niewielki obcas. Świetnie pasują do klasycznego ubioru, jak i bardziej nonszalanckiego stylu.

Kolejnym rodzajem obuwia całorocznego są czółenka, które inaczej określane są jako pantofle. Mają zabudowane noski i mocno wykrojoną cholewkę. Wyróżnia się tutaj czółenka na obcasie i baleriny.

·        Czółenka na obcasie są klasycznymi pantoflami na podwyższeniu. Mogą być na słupku, platformie, kaczuszce lub szpilce. Wysokie czółenka na cienkim obcasie określa się szpilkami. Idealnie pasują do sukienek i spódnic, ale także jeansów.

·        Baleriny są klasycznymi butami, które przypominają wyglądem obuwie do tańca. Są zwykle na płaskiej, cienkiej i gumowej podeszwie. Można nosić je zamiennie z czółenkami.

Jakie wyróżnia się rodzaje obuwia sezonowego?

Idealnym obuwiem na sezon jesienno - zimowy są botki i kozaki. Botki mają cholewkę sięgającą do kostki lub połowy łydki i mogą być ocieplane. Występują na płaskiej lub masywnej podeszwie. Czasami są na niskim lub wysokim obcasie. Świetnie pasują do jesiennych stylizacji. Z kolei kozaki mają długą cholewkę sięgającą kolana. Maja za zadanie chronić łydki przed zimnem. Wyróżnia się tutaj także kowbojki, które charakteryzują się specyficznie zdobioną cholewką i zwężonym noskiem. Oryginalnie powinny być nieocieplane, aby nadawały się także do noszenia przy wysokich temperaturach.

W okresie letnim najczęściej wybieranym obuwiem są sandały, ponieważ są przewiewne. Sandały składają się z podeszwy, pasków, a czasami też obcasa. Mogą być sznurowane lub zapinane na pasek. Są popularnym wyborem do letnich sukienek.

Jak wybrać dobre buty?

Zakup dobrych butów jest niezwykle ważny dla komfortu i zdrowia stóp. Najważniejszy przy zakupie jest dobrze dobrany rozmiar, dlatego zawsze trzeba zwrócić uwagę na długość wkładki.

Jak mówi ekspert z internetowego sklepu z butami i torebkami skórzanymi IlaStyleShop: Przy zakupie obuwia warto zwrócić uwagę na materiał, który został wykorzystany do zrobienia butów. Najlepszym wyborem jest obuwie skórzane. Zapewniają one komfort skórze, która może swobodnie oddychać. Dodatkowo skóra dopasowuje się do kształtu stopy, dlatego buty są bardzo wygodne. Materiał ten jest wyjątkowo trwały, ale trzeba odpowiednio o niego dbać.

Dodatkowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie butów jest jakość wykonania. Obuwie powinno być solidnie zrobione, dlatego nie mogą wystawać z niego zbędne nitki, ani odstawać kawałki materiału. Dodatkowo wszelkie ozdoby i paski muszą być tak dopasowane, aby nie przeszkadzały w chodzeniu, a stanowiły ładny dodatek estetyczny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz