Artykuł sponsorowany

Bonding zębów – poznaj najważniejsze informacje

Bonding zębów – poznaj najważniejsze informacje

Bonding zębów to zabieg stomatologiczny z zakresu stomatologii estetycznej, ale bazujący na materiałach i technikach wykorzystywanych w stomatologii zachowawczej. Ze względu na liczne zalety oraz zadowalające efekty cieszy się dużą popularnością. Jak przebiega zabieg wykonania bondingu oraz kiedy warto się na niego zdecydować? Wyjaśniamy w artykule.

Na czym polega zabieg bondingu?

Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię zęba specjalnego materiału kompozytowego, który jest dostosowywany do koloru zęba i utwardzany światłem. Celem bondingu jest poprawa wyglądu i kształtu zęba, a także uzupełnianie ubytków. Bonding może być stosowany jako alternatywa dla licówek czy koron, szczególnie w przypadku małych ubytków czy drobnych niedoskonałości estetycznych.

Warto podkreślić, że bonding zębów to prosty, małoinwazyjny zabieg, który w przeciwieństwie do innych rozwiązań nie narusza struktury szkliwa, ponieważ nie wymaga szlifowania. Istotną zaletą jest także krótki czas wykonania, nawet podczas jednej wizyty.

Jak wygląda wykonanie bondingu?

Jak już zostało wspomniane, zabieg bondingu nie jest skomplikowany i polega zaledwie na kilku czynnościach. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie zęba, a jeśli to konieczne także opracowaniu i zmniejszenie jego powierzchni. Następnie stomatolog planuje kształt odbudowywanego zęba oraz dopasowuje jego kolor do pozostałego uzębienia. Kolejnym etapem jest wytrawienie szkliwa specjalnym kwasem o łagodnym działaniu, co zapewnia odpowiednią przyczepność nakładanego materiału. Potem stomatolog aplikuje pierwszą warstwę żywicy kompozytowej, której nadaje odpowiedni kształt, tak by pasowała do uzębienia. Następna warstwa to kompozyt właściwy, który odpowiada za kolor. Wszystkie warstwy są utwardzane specjalną lampą stomatologiczną.

Kiedy zdecydować się na wykonanie bondingu?

Bonding zębów to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością ze względu na swoje zalety oraz efekty, jakie gwarantuje. Zalecany jest przede wszystkim przy niewielkich uszkodzeniach. Zabieg pozwala szybko i bezboleśnie: naprawić „ukruszenia” i pęknięcia zębów, wykonać korektę kształtu zębów (długości i szerokości), usunąć skazy i przebarwienia zębów, wypełnić ubytki szkliwa, a nawet usunąć diastemę. Decydując się na wykonanie bondingu, należy wybrać placówki takie jak np. warszawska klinika White Dental Clinic, która zatrudnia ekspertów z dziedziny stomatologii estetycznej. Jest to kluczowe, ponieważ, to od umiejętności i kompetencji stomatolog zależy uzyskany efekt bondingu, a także ostateczny wygląd odbudowanych zębów.

Nie można też zapomnieć, że bonding wykonuje się na zębach zdrowych, niedotkniętych próchnicą czy chorobami przyzębia.

Opracowanie:
Warszawa, Stefana Żeromskiego 1 lok. U9
tel. 501 772 617
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz