Artykuł sponsorowany

Bogaty asortyment osłonek – firma Sollid

Bogaty asortyment osłonek – firma Sollid

Osłonki w produkcji wędlin mają duże znaczenie. Nadają kształt wyrobom, ograniczają ich kontakt z otoczeniem oraz modyfikują dyfuzję gazów oraz pary wodnej. Ochraniają ponadto produkt podczas transportu i obrotu handlowego, przedłużając też jego przydatność. Szeroki asortyment osłonek znaleźć można w ofercie firmy Sollid. Sprawdź, dlaczego warto z nią nawiązać współpracę.

Wieloletnie doświadczenie

Firma Sollid powstała w 1998 roku i od tego czasu zaopatruje klientów, którzy potrzebują odpowiednich sprzętów i produktów w branży spożywczej, a konkretnie produkcji wędlin i wyrobów wędliniarskich. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w obsłudze zakładów spożywczych, a szczególnie mięsnych. Dostarcza osłonki różnego typu, w tym celulozowe, białkowe i poliamidowe.Zakład wspiera klientów we wprowadzaniu nowych technologii w swojej produkcji. Zapewnia profesjonalne doradztwo na każdym etapie współpracy. Jak dodaje jeden z pracowników:

Zapewniamy terminowe wysyłki naszych towarów, nie tylko na terenie Polski, ale również dla zagranicznych klientów. Każdemu zapewniamy indywidualne podejście oraz kompleksową obsługę, od doboru odpowiedniego typu osłonki, przez projektowanie wzoru, przygotowanie graficzne, wydruk, marszczenie, aż do dostawy.

Szeroki wybór osłonek

Firma oferuje bogaty wybór akcesoriów, które wykorzystywane są przy produkcji szynek, kiełbas i wielu innych wędlin. Wymienić tutaj warto klipsy, sznurki i pętelki pod klips. W asortymencie znajdują się też zawieszki. Klienci znajdą w ofercie osłonki barierowe, produkowane z najwyższej jakości surowców. Mają one dużą elastyczność i wytrzymałość mechaniczną. Asortyment obejmuje również osłonki typu Faser/Fibrus, które dobrze przepuszczają dym wędzarniczy. Są stosowane do produkcji wyrobów surowych, parzonych, pieczonych, wędzonych i suszonych. Warto zwrócić uwagę także na osłonki celulozowe, kolagenowe jadalne oraz białkowe. Te ostatnie są wykorzystywane nie tylko w przemyśle mięsnym, ale też w produkcji serów i przetworów z ryb

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz