Materiał Partnera

Bo zdrowie zęby to zdrowy organizm

Bo zdrowie zęby to zdrowy organizm

Chcesz się cieszyć  zdrowymi i mocnymi zębami? To musisz o nie dbać. Samo szczotkowanie i nitkowanie na nic się zda, jeśli nie będziesz systematycznie chodzić na wizyty do stomatologa. Pomyśl o profilaktyce. Dzięki niej możesz uniknąć próchnicy, nadwrażliwości i wielu innych chorób jamy ustnej. Pamiętaj, że zdrowie twoich zębów ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

 Profilaktyka

Dla wielu z nas wizyta u dentysty jest złem koniecznym. Ale jeżeli zadbamy o prawidłową profilaktykę, nie musi tak być. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, by mieć zdrowe zęby, należy pamiętać o ich dokładnej i regularnej pielęgnacji. Mycie, przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym posiłku, nitkowanie, płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami i systematyczne wizyty u stomatologa mogą dać gwarancję zdrowych zębów. Warto wybrać się do sprawdzonego gabinetu dentystycznego, jak Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Lek. Stom. Małgorzata Chomacka wykona przegląd, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, a potem doradzi jaka pasta do zębów jest dla nas najbardziej odpowiednia, jakiej szczoteczki do zębów powinniśmy używać i jakich pokarmów i napojów się wystrzegać. Warto już u najmłodszych dzieci wyrobić nawyk dbania o zęby. Zabierzmy malucha do gabinetu stomatologicznego, by zobaczył jak istotna jest higiena jamy ustnej.

Choroby zębów i jamy ustnej

Najbardziej popularnymi i najpowszechniejszymi chorobami zębów są próchnica i parodontoza. Jednak wiele osób boryka się ze znacznie poważniejszymi schorzeniami, którymi często musi zająć się dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej bądź szczękowo-twarzowej.

  • Promienica – to rzadka choroba, charakteryzująca się występowaniem wrzodów najczęściej w nosie, gardle i jamie ustnej. Leczenie promienicy polega na przyjmowaniu stężonej dawki antybiotyków i na usunięciu istniejących wrzodów.
  • Choroby żuchwy –  to zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego czy zmiany zwyrodnieniowe, a także nowotwory. Leczenie chorób żuchwy polega na odpowiedniej fizjoterapii oraz podaniu leków przeciwbólowych, a w przypadku nowotworu na wykonaniu zabiegu.
  • Choroby jamy ustnej – zalicza się do nich zapalenie dziąseł, drożdżycę, choroby wirusowe (opryszczka), aftoza. W leczeniu stosuje się odpowiednio dobrane leki.

To tylko część z wielu istniejących chorób. Dentysta może nam pomóc w leczeniu  po przebytych nowotworach jamy ustnej, nowotworze zatok, zajmie się rozszczepem podniebienia czy problemami z gruczołami ślinowymi. Szybko postawiona diagnoza może być gwarancją sprawnego i całkowitego wyleczenia.

Jeżeli nie po drodze ci z gabinetem stomatologicznym, bo przecież będzie bolało, to się mylisz. Obecnie gabinety mają nowoczesne wyposażenie i korzystają z takich rozwiązań, że wizyta na fotelu dentystycznym będzie przebiegała bezboleśnie. A lepiej pójść na wizytę i sprawdzić, czy przypadkiem coś się nie popsuło.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz