Materiał Partnera

Błędy podczas projektowania domu jednorodzinnego, których należy unikać.

Błędy podczas projektowania domu jednorodzinnego, których należy unikać.

Budowa domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie bardzo kosztowne i wymagające stałego nadzoru. W końcu własne cztery kąty to inwestycja na całe życie. Wymarzony dom powinien więc spełniać nasze oczekiwania i idealnie wpisywać się w potrzeby całej rodziny. A wszystko zaczyna się już od momentu projektu. To właśnie na tym etapie popełniane są błędy, które mają negatywny wpływ na funkcjonalność całego budynku. Które z nich architekci wymieniają najczęściej?

Brak dopasowania projektu domu do wielkości działki budowlanej

Wielu inwestorów wybiera projekt domu, nie biorąc pod uwagę wymiarów zakupionej działki budowlanej. Tymczasem, by budynek był funkcjonalny i zbudowany zgodnie z przepisami prawa musi zostać osadzony na parceli o określonej powierzchni i kształcie. Jak informuje architekt ze Studia Projektów i Realizacji- im węższa działka budowlana, tym mniej gotowych projektów, które można na niej zrealizować. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wykonanie projektu indywidualnego, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Inwestorzy bardzo często lekceważą też odpowiednie usytuowanie domu jednorodzinnego względem stron świata. Przy niekorzystnym oświetleniu tracimy na dobrym doświetleniu wnętrz, a także narażamy pomieszczenia na utratę ciepła.

Projektowanie zbyt dużego domu

Każdemu z nas zależy, by w domu było jak najwięcej przestrzeni i miejsca. W szczególności dotyczy to osób, które planują wyprowadzkę z ciasnego mieszkania w bloku. Często zapominamy, że nawet nieduży dom może wręcz zachwycać swoją funkcjonalnością. Pamiętajmy, że im większy budynek, tym większe jego koszty eksploatacyjne. Ponadto im bardziej wymyślny układ pomieszczeń, tym więcej pieniędzy będziemy potrzebować na realizację projektu. Specjaliści radzą, by dokładnie przemyśleć ilość wnętrz, z których będziemy korzystać. Trzeba pamiętać, że dzieci opuszczą rodzinny dom, gdy tylko dorosną. Nie warto więc na siłę decydować się na osobną sypialnię dla gości, jeśli przypuszczamy, że przez większość czasu, będzie ona nieużywana.

Wybór gotowego projektu bez porozumienia z architektem

Często przy wyborze projektu domu, kierujemy się jedynie jego wyglądem. Oczami wyobraźni widzimy już piękny budynek otoczony zadbanym ogrodem. To dobrze, kiedy jesteśmy zdecydowani na konkretny projekt, trzeba jednak pamiętać, aby skonsultować go z doświadczonym architektem. Skontroluje on jego poprawność i zaproponuje rozwiązania, które sprawdzą się w naszym- indywidualnym- przypadku. Specjalista może również zmodyfikować wybrany przez inwestora projekt, czyniąc go tym samym bardziej funkcjonalnym.

Opracowanie:
Grudziądz, Szewska 2 lok. 4
tel. 56 463 17 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz