Materiał Partnera

Blachy perforowane i ich zastosowanie

Blachy perforowane i ich zastosowanie

Elementy metalowe mają wiele zastosowań. Niewiele jest branż produkcyjnych, w których nie wykorzystywałoby się drutów, blach czy kształtowników z tego materiału. W szerokim gronie produktów z metalu o powszechnym zastosowaniu znalazły się też blachy perforowane – dostępne w wielu kształtach, formach i wykonane z różnych stopów metali.

Charakterystyka blach perforowanych

Definicja blachy perforowanej jest bardzo ogólna. Odnosi się do kawałka walcowanego na płasko metalu o określonej grubości, którego powierzchnię pokrywa szereg otworów. Perforacja nie musi sprowadzać się jedynie do wycinania kółek, kwadratów czy innych kształtów. Do kategorii perforowanych blach zalicza się też produkty, w których prześwity powstały w wyniku przestrzennego formowania materiału.

Obok szerokiego wyboru gotowych modeli, firmy specjalizujące się w produkcji takiego asortymentu oferują też możliwość wykonania blach perforowanych na zamówienie, które charakteryzują się konkretnymi parametrami czy wzorem.

Materiały perforowane spełniają wiele funkcji pożądanych w różnych konstrukcjach. Jedną z najważniejszych jest możliwość wentylowania wnętrza, dzięki czemu nie skrapla się w nim woda i nie powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów. Otwory działają również w drugą stronę, odprowadzając ciepło z wnętrza konstrukcji. Dlatego też blachy perforowane sprawdzają się przy zabudowie grzejników i innych urządzeń, które generują ciepło.

Kolejną cenną zaletą takich materiałów jest odporność na rozszerzanie pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Szczególnie przydatne są w takich sytuacjach produkty z perforacją podłużną.

Zastosowanie blach perforowanych

Ilość zastosowań, w jakich sprawdzają się blachy perforowane jest ogromna, a jedynym ograniczeniem jest w zasadzie wyobraźnia konstruktora. To idealny materiał na wszelkiego typu obudowy, od tych do maskowania urządzeń przemysłowych czy silników, aż po dekoracyjne osłony domowych i firmowych kaloryferów. Z blach perforowanych różnego typu produkuje się też:

 • półki do regałów magazynowych i sklepowych,
 • wypełnienia wolnych przestrzeni balustrad, schodów i tarasów,
 • pokrycia fasad budynków,
 • osłony dla oświetlenia przemysłowego, komunikacyjnego i ulicznego,
 •  ogrodzenia,
 • osłony i części sprzętu AGD, zabawek,
 • osłony komputerów i zasilaczy,
 • sita i sortowniki,
 • elementy mebli ogrodowych i domowych,
 • elementy wyposażenia wnętrz,
 • elementy systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Największymi odbiorcami blach perforowanych są: budownictwo, przemysł maszynowy i metalowy, motoryzacja oraz rolnictwo. O bogactwie zastosowań decyduje też różnorodność asortymentu. Na przykład blachy oferowane przez firmę Perfopol dostępne są w wielu grubościach oraz z kilkunastoma wzorami otworów – kwadratowych, okrągłych, cylindrycznych, sześciokątnych i innych, w wielu różnych układach. Na zamówienie produkowane są też perforacje w innych kształtach, jak koniczynka, łezka czy klucz. Te ostatnie mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny, zwłaszcza że blachy doskonale nadają się do malowania proszkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz