Artykuł sponsorowany

Blacha trapezowa jako pokrycie dachu

Blacha trapezowa jako pokrycie dachu
Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe stosowane głównie na dachach prostych i dużych. Tego typu blacha na dach ma kształt trapezu i m.in. jest lekka oraz ma wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Blachotrapez cieszy się dużą popularnością, gdyż z powodzeniem można go stosować zarówno na masywnych, jak i delikatnych więźbach dachowych. Czy blacha trapezowa jest lepsza od dachówki? Dowiedz się więcej o tym rodzaju pokrycia dachowego.

Pokrycia dachowe: Jakie zalety ma blacha trapezowa?

Wybierając pokrycie dachowe, inwestorzy zastanawiają się zazwyczaj nad tym, czy wybrać blachę trapezową, czy może jednak blachodachówkę. Warto podkreślić, że blachotrapez jest trwały, odporny na skrajne temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto, w porównaniu z blachodachówką jest od niej grubsza, ma większą wytrzymałość na duże opady śniegu, deszczu lub gradu, a także wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Inną zaletą blachy trapezowej jest fakt, że nie nasiąka wodą (w tym jest odporna na wilgoć – nie rdzewieje), przez co nie zmienia swojego ciężaru, który mógłby niekorzystnie wpływać na całość konstrukcji. Ponadto, blachotrapez charakteryzuje się niskim kosztem i łatwością montażu. Blacha trapezowa to tanie pokrycie dachowe, dlatego jest często wykorzystywana nie tylko przy budowie domów jednorodzinnych, ale również dużych budynków m.in. magazynów, hal i budynków gospodarczych.

Dachy: Kiedy warto zastosować blachę trapezową na dach?

Blacha trapezowa jest lekka, dlatego używa się jej wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się ciężkie dachówki ceramiczne bądź cementowe. Umieszcza się ją w inwestycjach, w których nie została zastosowana masywna więźba. Najczęściej stanowi pokrycie dachów prostych i dużych – korzystnie wygląda np. na dachach dwuspadowych. Nie zaleca się jej stosowania na dachach wielospadowych i np. z licznymi lukarnami i załamaniami (będzie się to wiązało z dużą stratą materiału, wycinanie może być skomplikowane, a efekt wizualny nienajlepszy – do tego jest to mało opłacalne rozwiązanie). Ponadto, wybierając blachotrapez (np. z firmy SIGMA z Węgrowa), należy pamiętać także o kącie nachylenia konstrukcji. Takie pokrycie dachowe sprawdzi się tylko tam, gdzie dach jest płaski, a kąt nachylenia niewielki (najlepiej nadaje się na dachy o nachyleniu 5-13°). Blacha trapezowa sprawdzi się również w tych inwestycjach, w których estetyka i wytłumienie akustyczne pełnią drugorzędne role. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz