Artykuł sponsorowany

Biżuteria na zębach. W jaki sposób zakładane są ozdoby i na co należy uważać?

Biżuteria na zębach. W jaki sposób zakładane są ozdoby i na co należy uważać?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na rozświetlenie oraz podkreślenie swojego uśmiechu za pomocą specjalnej biżuterii. I choć ze stomatologicznego punktu widzenia jest to temat raczej kosmetyczny, to przed wykonaniem tego zabiegu, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Jak zatem ozdoby zostają przytwierdzone do powierzchni zębów i z czym muszą liczyć się sami pacjenci?

Jak zakłada się biżuterię nazębną?

Już na samym wstępie warto wyraźnie podkreślić, iż założenie biżuterii wcale nie musi wiązać się z niezbyt przyjemnym procesem wiercenia. W zdecydowanej większości przypadków procedura ogranicza się jedynie do oczyszczenia powierzchni zęba oraz przyklejenia wybranej ozdoby w odpowiednim miejscu z użyciem adhezyjnych systemów wiążących. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów wykorzystuje się płynne materiały kompozytowe w kolorze zęba. Następnie są one utwardzane za pomocą naświetlania lampą UV.

Zabieg umieszczenia biżuterii na zębie jest całkowicie bezbolesny oraz trwa około 20 minut. Jeżeli natomiast chodzi o same ozdoby, to wszyscy zainteresowani mogą wybierać wśród wielu bardzo ciekawych propozycji. Jednakże nie da się nie zauważyć, iż dominują wyroby wykonane z 24-karatowego złota lub platyny. Za ciekawy dodatek z pewnością można uznać kamienie szlachetne, w tym przede wszystkim diamenty. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Biżuteria na zębach – czy to ryzyko?

Umieszczenie biżuterii na zębie z pewnością można uznać za zabieg bezpieczny. Warunek jest tylko jeden. Zadania tego musi podjąć się doświadczony stomatolog, który zadba o właściwy przebieg całego procesu. W żadnym wypadku nie należy podejmować się prób samodzielnego założenia ozdoby w warunkach domowych. Połączenie ozdoby z zębem trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy. W tym okresie należy w sposób szczególny zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Dlaczego?

Jak podkreślają lekarze z Gabinetu Stomatologicznego Dentis, ozdoby stanowią miejsce kumulacji płytki, co bezpośrednio wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania próchnicy oraz groźnych chorób dziąseł. W rzadkich przypadkach na powierzchni szkliwa mogą pojawić się niewielkie przebarwienia w postaci białych plam. Co jednak w sytuacji, w której okaże się, że nie jesteśmy zadowoleni z uzyskanych rezultatów estetycznych? Nie stanowi to większego problemu, ponieważ biżuterię da się oczywiście usunąć, choć i tutaj niezbędna staje się pomoc stomatologiczna. Jako że podczas zdejmowania ozdób przeważnie dochodzi do mikrouszkodzeń powierzchniowych warstw szkliwa, trzeba dodatkowo liczyć się z częstszymi niż dotychczas wizytami kontrolnymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz