Artykuł sponsorowany

Biznes plan jako element strategii rozwoju firmy

Biznes plan jako element strategii rozwoju firmy

Rozwój firmy w oparciu o planowanie za pomocą tworzenia biznes planów, stanowi strategię zwiększania szans na osiągnięcie sukcesu w nieustannie zmieniającym się świecie biznesu. Jest to niezwykle ważny dokument nie tylko w zaplanowaniu rozwoju działalności, ale także w przypadku starania się o pozyskanie środków na inwestycje. Pamiętajmy przy tym, że sam biznes plan nie stanowi gwarancji osiągnięcia sukcesu, lecz a planowanie przedsięwzięć jest procesem, który ułatwia przygotowanie się na to, co nadejdzie.

Biznes plan bez tajemnic

Współczesny przedsiębiorca przymierzający się do realizacji pomysłu biznesowego, musi odpowiedzieć sobie na szereg pytań, które pomogą mu zmierzyć się z realiami rynkowymi oraz zweryfikować szanse na odniesienie sukcesu. Warto o tym pamiętać, gdyż błędna ocena własnych możliwości, brak pomysłu na biznes, błędna ocena sytuacji rynkowej, niedoszacowanie nakładów inwestycyjnych lub kosztów działalności, brak wystarczającego kapitału i zły wybór partnerów biznesowych, może doprowadzić do sporych kłopotów, a nawet upadku firmy. Zatem, tworzenie biznes planu to działanie pozwalające przewidzieć takie okoliczności oraz zaplanować strategię walki z problemami. Dzięki analizie, jakiej możemy za pomocą tego dokumentu dokonać, jesteśmy w stanie zorientować się wśród najbardziej prawdopodobnych przeszkódBiznes plan zazwyczaj odnosi się do krótko oraz długoterminowych celów danego przedsięwzięcia. Sporządzany jest on na potrzeby wewnętrzne (gdy dane zawarte w dokumencie niezbędne są do odpowiedniego zarządzania działalnością) i zewnętrzne przedsiębiorstwa (służy najczęściej znalezieniu zewnętrznego finansowania dla przedsięwzięcia, jak również monitorowania jego rozwoju). Tworząc biznes plan warto skorzystać z wiedzy specjalistów, takich jak DCF Dotacje - Consulting - Finanse Sp. z o.o., świadczących usługi doradcze, którzy pomogą znaleźć odpowiedzi na konkretne pytania: Co chcemy zrobić? Kiedy? Gdzie? Dla kogo? W jakim czasie? W jaki sposób? Za pomocą jakich środków? Z czyją pomocą?

Co powinien zawierać biznes plan

Choć nie ma jednego uniwersalnego wzorca, który gwarantowałby stworzenie idealnego biznes planu, to warto pamiętać, że jako formalny dokument posiada on swoją ustandaryzowaną budowę, na którą składają się dwie części: opisowa oraz finansowa, a każda z nich spełnia określone funkcje:

1. część opisowa biznes planu zawiera pełen opis projektu, zespołu, struktury przedsiębiorstwa, harmonogram realizacji projektu oraz przede wszystkim szczegółowo rozpisany model biznesowy. Część ta składa się z następujących elementów:

  • określenia celu pozyskania finasowania,
  • opisu działalności,
  • opisu rynku i konkurencji – co pozwoli nie tylko wykazać przed inwestorem, jak dobrze zbadaliśmy rynek, ale umożliwia nam także uzyskać bardzo przydaną wiedzę, którą możemy realnie wykorzystać,
  • opisu potencjalnych klientów (odbiorców) ,
  • opisu dostawców,
  • przewagi konkurencyjnej,
  • plan dalszego rozwoju.

2. część finansowa biznesplanu – to różnego rodzaju projekcje finansowe wyrażające przewidywane konsekwencje poszczególnych decyzji rozwojowych, przy założonych scenariuszach wraz z analizą wrażliwości uzyskiwanych wyników. Część ta zawiera zazwyczaj:

  • prognozy kosztów jakie będziemy musieli ponieść,
  • prognozy przychodów,
  • prognozy płynności finansowej,
  • informacje jak na nasz biznes wpłyną zmiany parametrów kosztów 
    i przychodów.

Zarówno sami inwestorzy, jak i firmy świadczące usługi doradcze pomagające przy tworzeniu biznesplanów, zwracają szczególną uwagę na to, aby dokument ten był przygotowany profesjonalnie oraz wiarygodnie.

Starannie przygotowany biznes plan to dokument ułatwiający wejście w biznesową rzeczywistość, który przygotuje nas na wiele nieprzewidzianych sytuacji, a korzyści jakie możemy dzięki niemu osiągnąć, zdecydowanie przewyższają wysiłek włożony w jego tworzenie.

Opracowanie:
Poznań, Głogowska 31 lok. 33
tel. 532 305 342
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz