Materiał Partnera

Biuro rachunkowe – w jaki sposób może pomóc podatnikom

Biuro rachunkowe – w jaki sposób może pomóc podatnikom

Już niedługo rozpocznie się okres składania rozliczeń podatkowych za rok 2018. Nieustannie zmieniające się przepisy dotyczące zasad mogą spowodować wątpliwości co do poprawnego rozliczenia dochodu. To prowadzi do błędów, a ich skutkiem są ciągnące się w nieskończoność wyjaśnienia. Dlatego warto zastanowić się, o czym należy pamiętać, wypełniając zeznanie.

Pełna dokumentacja

Niezależnie od formy opodatkowania, jaką deklarujemy. Przejrzysta i aktualna dokumentacja to podstawa. Nie tylko w przypadku przedsiębiorstw, ale też osób prywatnych. Rachunkowość może nastręczyć problemów – przepisy są zawiłe, a język urzędniczy niezrozumiały. Warto wiec sięgnąć po radę specjalisty. Pomocą w tym zakresie służy 24expert.pl, oferujący usługi w zakresie księgowości.

Do długiej listy usług biura rachunkowego należy między innymi prowadzenie dokumentacji finansowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku pełnej księgowości, a więc formy opodatkowania, z której korzystają osoby fizyczne, spółki osób fizycznych oraz spółki kapitałowe z dochodem przekraczającym 2000000 euro. Wymaga ona dokładnego ewidencjonowania wszystkich operacji, należności i zobowiązań finansowych. Tu więc obecność księgowego jest wprost wymagana.

Może on zajmować się naszymi finansami poprzez prowadzenie ewidencji środków stałych lub miesięczne zestawienia obrotów. Do dokumentacji finansowej należy dokumentacja płacowa pracowników. Pamiętać należy, że to pracodawca zobowiązany jest zapewnić właściwy formularz rozliczenia podatkowego swoim pracownikom – jest to tak zwany PIT-11.

Pomoc specjalisty

Jednak nie tylko przedsiębiorstwa mogą korzystać z usług rachunkowych. Oferty takich biur kierowane są także do osób prywatnych. Prowadzą one między innymi też doradztwo podatkowe. To termin zawierający w sobie liczne mniejsze usługi. Do jego zakresu wlicza się udzielanie informacji i wyjaśnień dotyczących obowiązków podatkowych. To też prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych. Doradztwo podatkowe oznacza też reprezentowanie płatnika w postępowaniu przed organami władzy administracyjnej.

Tym jednak, co chyba najbardziej nas interesuje jest sporządzanie deklaracji podatkowych. Dzięki powierzeniu tego profesjonaliście mamy pewność, ze zostanie ona wypełniona poprawnie.

Kiedy i gdzie

Na formę naszego rozliczenia wpływa kilka czynników. Pierwszym, jest sposób, w jaki otrzymujemy dochód – to związane jest z prowadzoną działalnością lub wykonywaną pracą i jest określone przepisami prawa podatkowego. Wpływ ma też liczebność rodziny – czy rozliczenie następuje samodzielnie, czy z małżonkiem.

Równie istotne jest, aby wiedzieć, kiedy i w  jakim terminie należy złożyć deklarację. Pomoże w tym pracownik biura rachunkowego, warto jednak pomyśleć o tym wcześniej.

Opracowanie:
Kraków, os. Albertyńskie 1, Hotel Indigo (dawny Hotel Lipsk) I piętro, pokój 112
tel. 534 287 757
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz