Materiał Partnera

Biomasa - najważniejsze informacje

Biomasa - najważniejsze informacje

Od kilkunastu lat Unia Europejska propaguje zdrowy styl życia oraz zrównoważony rozwój. Jego ogromną częścią są materiały, które używa się w przemyśle cieplarnianym. Biomasa to surowiec, który wykorzystywany jest między innymi jako źródło energii. Tak właściwie, używana była w tym celu już od początków ludzkości. Zbierano drewno lub np. słomę, aby wyprodukować ciepło w efekcie ich spalenia.

Jak wytwarzana jest biomasa?

W dzisiejszych czasach, wykorzystanie biomasy wygląda podobnie, ale odbywa się na wysoką skalę i ze specjalnie przeznaczonych do tego odpadów. Tworzy się plantacje, które mają produkować surowiec przeznaczony tylko i wyłącznie na biomasę. Musi on mieć specjalne parametry energetyczne. Oprócz biomasy wyprodukowanej w dedykowanych plantacjach wykorzystuje się odpady przemysłu drzewnego i rolnego.

Rodzaje biomasy

Specjalista z firmy Akord podpowiada, że najczęściej wyróżnia się 5 rodzajów biomasy:

  • biogaz - najczęściej pozyskiwany z gnojownicy i osadów ściekowych;
  • biopaliwa - powstają z przetworzonych produktów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego;
  • odpady rolne - słoma, odpady organiczne, odchody zwierzęce, oleje roślinne;
  • odpady organiczne - to  makulatura, odpady kuchenne, powstają z hodowli zwierząt, produkcji i przetwarzania żywności;
  • biomasa drzewna - drewno oraz jego przetworzone formy np. pellet, trociny, kora. Powstaje np. poprzez odkrzaczanie terenów, a zwłaszcza karczowanie drzew i karczowanie terenów leśnych. Może być także pozyskana poprzez skup odpadów drzewnych. Biomasa drzewna jest najchętniej wykorzystywana, gdyż jej produkcja nie jest negatywna w skutkach dla przyrody. Do zalet biomasy drzewnej zalicza się fakt, że jest ona rozmieszczona w podobnych proporcjach na całym świecie, co pozytywnie wpływa na łańcuch dostaw. Jest to także produkt, który nie wymaga specjalnej technologii przy przetwarzaniu oraz spalaniu. Co więcej, biomasa drzewna nie pochodzi z rynku spożywczego, więc nigdy nie przełoży się negatywnie np. na ilość dostępnego pożywienia.

Biomasa jest chętnie wykorzystywana w przemyśle cieplarnianym, gdyż wymaga mniejszego wkładu kapitału od innych źródeł zielonej energii. Jest wytwarzana naturalnie na całej ziemi i w oceanach. Jedyny wkład, jaki jest wymagany, to ewentualne nawożenie, w celu intensyfikacji  wytwarzania.

Opracowanie:
Boćki, Wojska Polskiego 46
tel. 608 406 472
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz