Artykuł sponsorowany

Biologiczne odsiarczanie biogazu – czym jest i dlaczego się opłaca?

Biologiczne odsiarczanie biogazu – czym jest i dlaczego się opłaca?

Wzrost świadomości na temat negatywnych skutków zanieczyszczania środowiska, sprawił, że bardzo szybko popularność zaczęły zdobywać odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest biogaz. I chociaż kiedyś uważano, że jego oczyszczanie nie jest konieczne, znacznie większe możliwości wykorzystania na skutek tego procesu, zmieniły ten pogląd. Na czym polega odsiarczanie biogazu? Co można dzięki temu osiągnąć?

Czym jest biogaz?

Mówiąc najprościej, biogaz to paliwo gazowe stanowiące jedno z odnawialnych źródeł energii. Natomiast definiując dokładniej, jest to mieszanina gazów będąca produktem beztlenowej fermentacji materiału organicznego różnego pochodzenia. Mogą to być m.in. odpady z gospodarstw domowych lub przemysłowych, odchody zwierzęce, surowce i produkty rolnicze, biomasa leśna oraz pochodząca z kanalizacji i składowisk odpadów. W zależności od tego, co stanowi materiał wykorzystany w procesie wytwarzania biogazu, będzie się on różnił składem chemicznym.

Jak przebiega proces biologicznego odsiarczania biogazu?

Biogaz składa się w przeważającej części z metanu i dwutlenku węgla, ale oprócz tego zawiera śladowe ilości innych związków takich jak siarkowodór, woda, amoniak, siloksany i inne. Niektóre z tych składników negatywnie wpływają na działanie urządzeń zasilanych biogazem, a co najważniejsze obniżają jego potencjał energetyczny. Aby tego uniknąć, wykorzystuje się specjalistyczne odsiarczalnie biologiczne z Centrum Elektroniki Stosowanej Ces Sp. z o.o., które pozwalają precyzyjnie oczyścić paliwo z siarkowodoru. Proces ten jest całkowicie zautomatyzowany. Polega na wprowadzeniu gazu do urządzenia, gdzie dzięki sprzyjającym warunkom namnażają się bakterie siarkowe, przekształcające siarkowodór w siarkę elementarną i kwas siarkowy.

Biologiczne odsiarczanie biogazu – korzyści

Zdecydowanie największą korzyścią oczyszczania biogazu jest to, że na skutek tego procesu uzyskuje on właściwości gazu ziemnego. W praktyce oznacza to znacznie więcej możliwości jego wykorzystania. Specjalistycznie uzdatniony biogaz może trafić do sieci gazowej, gdzie stanie się bezpośrednim źródłem energii, a także sprawdzi się jako paliwo do silników spalinowych. Jedną z kluczowych w tym przypadku zalet, stanowi także fakt, że odsiarczalnie biologiczne to w pełni ekologiczny sposób na oczyszczenie biogazu, tak więc podczas procesu niewymagane są żadne środki chemiczne. Nie powstają również szkodliwe substancje odpadowe. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale też bardzo wydajne. Można zastosować je zarówno w składowiskach odpadów, oczyszczalniach ścieków, zakładach chemicznych, jak i działalnościach rolniczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz