Artykuł sponsorowany

Biologiczne oczyszczalnie ścieków – praktyczne informacje

Biologiczne oczyszczalnie ścieków – praktyczne informacje

Biologiczne oczyszczalnie ścieków wywodzą się z grupy przydomowych oczyszczalni ścieków. Powstały jako alternatywa w stosunku do mniej wymagających rozwiązań. Na instalację oczyszczalni biologicznej decydują się raczej osoby, które z różnych powodów nie mogą wybrać oczyszczalni drenażowej. Głównie dlatego, że jest to system wymagający inwestycji finansowej na poziomie kilkunastu tysięcy złotych.

W jakich sytuacjach stosuje się przydomowe oczyszczalnie ścieków?

W przeważającej liczbie przypadków przydomowe oczyszczalnie ścieków są rozwiązaniem dla tych osób, których domy z różnych względów nie mogą być podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Każde urządzenie tego typu musi odpowiadać przepisom zawartym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r., które reguluje warunki odprowadzania ścieków do wód i ziemi.

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ma za zadanie oczyścić ścieki. Jest to możliwe dzięki specjalnym procesom biologicznym. Ich sprawcą jest tlen, który jest niezbędny do przeprowadzenia drugiego etapu oczyszczania. Pierwszy proces zachodzi w warunkach beztlenowych. Obecność tlenu warunkuje rodzaj bakterii biorących udział w procesie oczyszczania. Biologiczne oczyszczanie ścieków dzieli się na:

  1. Przesiewanie.
  2. Usuwanie odpadów mineralnych.
  3. Sedymentację.
  4. Obróbkę biologiczną.
  5. Osadzanie ostateczne.

Rodzaje biologicznych oczyszczalni ścieków

Specjalista z firmy Nasz Dom Piotr Pacho tłumaczy, że wyróżnia się trzy rodzaje biologicznych oczyszczalni ścieków:

  • Biologiczna oczyszczalnia z osadem czynnym – wyposażona w trzy zbiorniki. Pierwszy z nich to osadnik wstępny, drugi odpowiada za napowietrzanie, a trzeci to osadnik wtórny. Ścieki poddane pierwszej próbie oczyszczenia są porcjowane do drugiej komory w celu napowietrzenia, a następnie przechodzą do osadnika wtórnego. Osad czynny, który zmieszany jest ze ściekami, pracuje tylko w warunkach tlenowych, stąd niezbędne jest napowietrzanie. Ta część, która zostanie niedotleniona, znajdzie się w osadniku wtórnym, aby ponownie zostać poddana procesowi oczyszczania.
  • Biologiczna oczyszczalnia ze złożem biologicznym – pierwszy jest tutaj osadnik gnilny, z którego ścieki przepływają do zbiornika ze stałym złożem biologicznym. Na jego powierzchni wytwarza się błona powstała z bakterii, które żywią się substancjami zawartymi w nieczystościach, a ścieki przez nie przepływające są oczyszczane.

Wyróżnia się także oczyszczalnie biologiczne hybrydowe, które łączą dwa wyżej wymienione rodzaje. Ciecz powstałą w wyniku oczyszczania można wykorzystać do celów gospodarczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz